Čtvrtek 13. června 2024, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Foto

Problém je už v tom, že každý lékař a každé zařízení si vede samostatnou dokumentaci zdravotního stavu pacienta, kterou zároveň pokládá za svůj majetek. Tím pádem k ní nemá přístup nikdo jiný, často ani pacient sám. Pak je kolikrát nucen absolvovat zbytečné úkony , které už před tím absolvoval u jiného lékaře. Bere spoustu léků aniž by se někdo zamyslel nad tím, zda je to nutnost a zda nejsou v kontraindikaci. Přitom by stačilo, aby všichni lékaři měli přístup na zdravotní server na kterém by byla na každého pacienta vedena pouze jedna dokumentace. Tak by každý věděl co pacient absolvoval, co bere, jaké má problémy , jaké léky už má předepsané a podobně. Hlavní zájem o tohle by měly mít pojišťovny, které vyšetření, často zbytečné platí. Pak by se nemohlo stát, že jeden lékař neví o psychických problémech a klidně vystaví potvrzení k řízení nebo držení zbraní. Jenž tím by se spousta lékařů připravila o zbytečné úkony a tedy i peníze. :-(

Bylo by to na jednu stranu super, na druhou stranu by měl kterýkoli lékař, lékárník, zdravotní pojišťovák přístup ke kompletním údajům o každém v republice, což je opravdu velký problém. Ne třeba tolik u Vás nebo u mě, ale co třeba u politiků, podnikatelů, celebrit? Nejprve je nutné vyřešit, jak se zabrání případnému zneužití, myslím si.

MM

Selhal evidentně nedokonalý systém, ale můžou za to držitelé ZP a proto by všichni měli chodit na psychotesty, které jen odráží aktuální stav a těmto činům nezabrání.

Pořád dokola.

Psychotesty, které odráží jen aktuální stav, nejsou skutečné psychotesty.

SD

Aha, takze podle clanku selhalo predavani udaju mezi temi, kteri maji povinnost je znat a zpracovavat.

Presto se vsak Rakusan a dalsi "dobrodejove" snazi uvalit dalsi omezeni a povinnosti na drzitele ZP ... namisto aby vynutili primarne napravu statnich a medicinske systemu, ktere nefunguji zpusobem, ktery predpoklada zakon.

Ano, kazda tragedie se musi nalezite politicky vyuzit k utazeni sroubu.

MM

Jenže stále je to pacient, kdo vlastní své citlivé zdravotní údaje a pokud se rozhodne, že je nepředá dál, tak má navrch. Praktický lékař by o zbrojních průkazech neměl rozhodovat, měl by se maximálně vyjádřit o tělesném zdraví. Pokud je potřeba někomu odebrat zbraně, tak se praktikovi ošklivě mstí. To je dost nedořešené.

JS

To je směs několika problémů dohromady a žádný z nich nemá dobré řešení. Stigmatizace psychicky nemocných je stále velmi vysoká, stačí, když chodíte k psychologovi a už na vás mnoho lidí pohlíží jako "na blázna". Pokud bude "registrace" psychicky nemocných příliš tvrdá, povede to především k tomu, že takový člověk se bude lékařům vyhýbat "jak čert kříži", pokud to bude bordel jako dosud, je celý systém k ničemu.

Psychotesty neřeší vůbec nic, to je čistokrevný byznys bez vlivu na riziko politiky populisticky prodáváný jako "řešení".

Samozřejmě ideální by bylo, aby žadatel o zbrojní průkaz nebo profesní řidičák (dle mého jakýkoli) musel předložit psychologický posudek a současně by byla jasně specifikována škála hodnocení, avšak to je jak procesně tak finančně nad možnosti systému.

Máme jeden z nejlépe fungujících systému zbrojní kontroly a psychologické prevence na Světě, od předškolní docházky je člověk "pod preventivním dohledem", ideálně vyvážený mix dostupnosti a současně kontroly. Samozřej

MM

Finančně nad možnosti systému? Finančně by si to přece uchazeč zaplatil sám u certifikovaného psychologa. Min. 1500/hodinu.

JP

No jo no. Kdyby všichni dodržovali zákon... Jenže nedodržují a prochází to. Nedodržují od politiků, přes ministerstva, úřady až po lidi.. A zjevně to prochází....

RM

Praktik a nejen on ale i další ošetřující lékaři by měli mít přístup ke zdravotním informacím pacienta

LC

Hlavně by to přece mělo být naopak, že praktik, který vydává potvrzení pro ZP by se měl vždycky dozvědět, že se uchazeč někdy léčil s psychickými problémy.

MM

Není léčil jako léčil. Důsledkem bude, že pacienti ztratí důvěru v psychiatry a přestanou vyhledávat odbornou pomoc. V konečném důsledku to situaci ještě zhorší.

EH

Pilot Lufthansy, který trpěl depresemi a se 150 cestujícími na palubě to napral do skály, se léčil na psychiatrii, ale jeho zaměstnavatel to nesměl vědět . Dokonce snad chodil k závodnímu psychiatrovi. Hold lekařské tajemství!

Lufhansa se pak ještě naprosto arogantně chovala k pozůstalým, tajila před nimi informace, na to měla podle pervezních zákonů a smluv s pojišťovnou také právo a chtěla odbýt pozůstalé asi 20 tisíc euro. Nejen u nás je bordel v zákonech.

MM

Nicméně taková událost je na úrovni přírodní katastrofy - jeden psychicky narušený pilot udělal tohle a dalších tisíc ne. Lidské chování se nikdy nedá spolehlivě předvídat.

AK

Tohle se řešilo u dopravních pilotů. Pokud automaticky předpis jakéhokoliv psychofarmaka znamenal stop pro létání (a v důsledku toho následky ekonomické, průkaz i typové zkoušky nejsou malá investice), pak to pochopitelně piloti tajili, brali léky potají a řešili to i jinak. Musely se jasně vypracovat pravidla, co vadí a co už na a jak se lze vrátit zpět k povolání. A bylo by třeba i určité pojištění pro tyto případy. Pak se výrazně zvětšila skupina pilotů, která byla ochotna to připustit, léčit se třeba s lehkou depresí, brát na to ohled, nebo odejít na čas od létání. Ale piloti jsou obecně velmi zodpovědní lidé.

To řešení musí být komplexní a podrobné. Prodiskutované s odborníky a se zástupci střelců. Pravý opak toho, jak jsme zvyklí jako Češi dělat předpisy. Nápad rozlišit ráže taky není od věci.

JS

Přesně, stejná situace byla u policie nebo v armádě, lidé kteří by "normálně" nikdy žádný zákon nepřekročili, raději své problémy tajili, než riskovat konec kariéry...

Foto

Kéž by politici se stejnou razancí řešili skutečné problémy této země a ne naprosto okrajové, pro chod státu nepodstatné kraviny!