Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Vrah z fakulty se léčil u psychiatra a bral léky předtím, než získal zbrojní průkaz. Kdo o jeho stavu věděl?

Nešlo chytit Davida K. 21. prosince ještě před tím, než na Filozofické fakultě UK v Praze postřílel nevinné lidi? Odpověď zřejmě leží hlouběji v minulosti předcházející osudnému dnu, kdy vzal život 14 studentům a učitelům a pak i sobě.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
PK

Ať se na mne nikdo nezlobí, ale když vidím tu "digitalizaci" ve zdravotnictví, je to totální fraška. Tady bude ještě hodně práce. Pokud se někdo domnívá, že nečitelně oskenovaný dokument je digitalizace, pak ať se nikdo nediví ...

0 0
možnosti
MM

Není problém samotná digitalizace, ale pečlivá ochrana osobních údajů.

0 0
možnosti
JN

Stát (Rakušan) se chová dle rad pana Plzáka, tedy 'zatloukat, zatloukat, zatloukat'.

2 1
možnosti
EK

to je zbytečný. už teď je kupa lidí mimo systém, protože lékaři mimo systém. za cash. takže je to jedno.

1 0
možnosti
RS

Obvoďák asi těžko.

0 0
možnosti
EH

Pilot Lufthansy, který trpěl depresemi a se 150 cestujícími na palubě to napral do skály, se léčil na psychiatrii, ale jeho zaměstnavatel to nesměl vědět . Dokonce snad chodil k závodnímu psychiatrovi. Hold lekařské tajemství!

Lufhansa se pak ještě naprosto arogantně chovala k pozůstalým, tajila před nimi informace, na to měla podle pervezních zákonů a smluv s pojišťovnou také právo a chtěla odbýt pozůstalé asi 20 tisíc euro. Nejen u nás je bordel v zákonech.

6 1
možnosti
MM

Nicméně taková událost je na úrovni přírodní katastrofy - jeden psychicky narušený pilot udělal tohle a dalších tisíc ne. Lidské chování se nikdy nedá spolehlivě předvídat.

0 3
možnosti
VB

Hlavně že bílé vrány natahují ruky pro další peníze a povinnosti neplní.

2 3
možnosti
MM

Jo, je to čím dál lukrativnější kšeft, dělat lidem bílý boxovací pytel.

0 1
možnosti
PH

P78a20v71e93l 24H82o91d75r

16. 4. 2024 13:30

Dokud nebude jedna společná databáze informací pro všechny instituce. Tak to nebude chodit. Politici to nechtějí a státní úředníci jsou zcela proti tomu.

Doplněk: Každému nastřelit čip jako pejskovi a u každého doktora a taky na Zachránce si okamžitě načtou zdravotní kartu a co bere za léky.

Bohužel to přes politiky neprojde protože by na většinu prasklo, že ten měl kapavku, a ten syfla, že bere prášky na hlavu atd...

1 0
možnosti
JS

Pro začátek by stačilo, kdyby alespoň státní instituce sdílely informace mezi sebou, to co zvládá každá korporace jedním CRM systém je pro stát "neřešitelný" problém. Základním problém zde je samotné nastavení státní správy, více podřízených úředníků, věští rozpočet, věští moc...

2 0
možnosti
RM

Praktik a nejen on ale i další ošetřující lékaři by měli mít přístup ke zdravotním informacím pacienta

6 0
možnosti
AK

Tohle se řešilo u dopravních pilotů. Pokud automaticky předpis jakéhokoliv psychofarmaka znamenal stop pro létání (a v důsledku toho následky ekonomické, průkaz i typové zkoušky nejsou malá investice), pak to pochopitelně piloti tajili, brali léky potají a řešili to i jinak. Musely se jasně vypracovat pravidla, co vadí a co už na a jak se lze vrátit zpět k povolání. A bylo by třeba i určité pojištění pro tyto případy. Pak se výrazně zvětšila skupina pilotů, která byla ochotna to připustit, léčit se třeba s lehkou depresí, brát na to ohled, nebo odejít na čas od létání. Ale piloti jsou obecně velmi zodpovědní lidé.

To řešení musí být komplexní a podrobné. Prodiskutované s odborníky a se zástupci střelců. Pravý opak toho, jak jsme zvyklí jako Češi dělat předpisy. Nápad rozlišit ráže taky není od věci.

6 1
možnosti
JS

Přesně, stejná situace byla u policie nebo v armádě, lidé kteří by "normálně" nikdy žádný zákon nepřekročili, raději své problémy tajili, než riskovat konec kariéry...

0 1
možnosti
LC

Hlavně by to přece mělo být naopak, že praktik, který vydává potvrzení pro ZP by se měl vždycky dozvědět, že se uchazeč někdy léčil s psychickými problémy.

5 0
možnosti
MM

Není léčil jako léčil. Důsledkem bude, že pacienti ztratí důvěru v psychiatry a přestanou vyhledávat odbornou pomoc. V konečném důsledku to situaci ještě zhorší.

3 2
možnosti
LV

L69e92o69š 34V86a77c28e53k

16. 4. 2024 10:09

Člověk s psychickými problémy by zbrojní průkaz získat neměl. A měl by být každopádně zaveden nějaký časový test, například 2-3 roky, do té doby by měl mít člověk nárok koupit si maximálně malorážku případně jinou slabší ráži. Na ráži od 9mm Luger by měl být psychologický posudek a měl by se důkladně prozkoumat i zdravotní stav a způsobilost tohoto člověka. Co jsem slyšel tak všichni mrtvý byly zabiti právě pistolovou ráží 9mm Luger. S méně výkonou ráží by to takový masakr určitě nebyl.

3 8
možnosti
MM

Do důsledků vzato má i člověk s dyslexií či dysgrafií psychiatrickou diagnózu. Poruchu osobnosti leckdo, samozřejmě většinou si to neuvědomuje ten člověk sám, jenom všichni okolo. Poruchy paměti a pozornosti ... Celkem to budou desítky procent populace, na které se dá napasovat nějaká diagnóza.

6 2
možnosti