Úterý 18. června 2024, svátek má Milan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vrakoviště prodělávají na likvidaci ojetin

Česko

PRAHA Zpracovatelé autovraků nechystají před zavedením šrotovného rozšiřování kapacit svých zařízení. Likvidace starých automobilů je podle nich ztrátová a nevyplatí se do ní více investovat. Stát by měl podle nich zavést poplatek za zpětné zpracování ojetých vozů, řekli někteří z nich. Termín spuštění tohoto protikrizového opatření zatím není jasný, podle současného ministra průmyslu a obchodu Vladimíra Tošovského by to ale mohlo být kolem přelomu roku.

„Musíme to dotovat z jiných aktivit. U autovraků chybí systém zpětného sběru, který dobře funguje třeba u elektrospotřebičů. My od nikoho nic nedostaneme,“ uvedl Miroslav Novák, majitel společnosti Recycling – kovové odpady Chotěboř. Společnost má zařízení na zpracování aut například ve Vysokém Mýtě na Orlickoústecku, Slatiňanech na Chrudimsku, Chotěboři na Havlíčkobrodsku a Čáslavi na Kutnohorsku. „Kapacity máme více než dostatečné. Budovali jsme je průběžně v posledních pěti letech, nyní nic nového neplánujeme,“ řekl Novák.

Na ztráty při rozebírání starých aut si stěžují i firmy na Vysočině. „Když zavedou šrotovné, očekáváme, že nám také dají aspoň 3000 korun na likvidaci jednoho autovraku, protože za těchto podmínek je to prodělečné. Když ne, tak přestaneme brát. Proč má pořád někdo dostávat dotace, a my nic,“ řekl Jaroslav Švec, pracovník firmy Švema v Ledči nad Sázavou. Spíše než zvažované šrotovné trápí zpracovatele pokles cen druhotných surovin. Kvůli tomu se jim nevyplácí stará auta likvidovat.

Autor: