Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Přítelkyni polil hořlavinou a zapálil. Muž dostal za vraždu sedmnáct let

Česko

  9:48aktualizováno  11:07
Na sedmnáct let do vězení poslal Krajský soud v Brně muže za upálení jeho družky v Rajhradě na Brněnsku. Osmašedesátiletý Josef Nečas podle obžaloby doma přikryl ženu textiliemi, které polil hořlavinou a zapálil. Muž se cítí nevinen, ale tvrdí, že si nepamatuje, co se stalo. Rozhodnutí není pravomocné, obhájce si ponechal lhůtu pro možné odvolání.

„Bylo jednoznačně prokázáno, že v době její smrti se v domě nacházel pouze obžalovaný. Soud vylučuje, že by s tam mohl nacházet někdo jiný,“ uvedla předsedkyně senátu Dagmar Bordovská.

Zmínila rovněž, že žena hořela aktivním přičiněním obžalovaného. Zapálena byla jen poškozená a hořela jen ona, včetně toho, co na ní bylo naházeno – ať už před zapálením, nebo po něm.

Událost se stala předloni 25. listopadu v pozdních večerních hodinách. Muž družku podle žalobce zapálil ležící na posteli v ložnici. „V úmyslu usmrtit ji přikryl textiliemi, které polil hořlavinou a zapálil,“ uvedl už dříve státní zástupce.

Podle Bordovské však nebylo prokázáno, že Nečas před činem ženu nějakými textiliemi přikryl. Možné bylo, že poté, co žena začala hořet, vyhodnotil situaci jinak a snažil se požár textiliemi hasit. V závěrečné řeči navrhl žalobce trest 17 let vězení, krajský soud mu vyhověl.

Nečas uvedl, že si nepamatuje, co se tehdy stalo, a to kvůli alkoholu, který vypil. Tvrdí, že se probral až v nemocnici, při požáru v domě utrpěl popáleniny.

„Nedomnívám se, že jsem já ten, kdo tu nehodu zavinil. Myslím si, že jsem se to pokoušel hasit, proto mám popáleniny. Žádné důkazy, že bych já tu sirku hodil, proti mně nebyly vzneseny,“ uvedl dříve Nečas.

Neměl podle něj žádný důvod ženě ubližovat a ničit si bydlení. Popsal také komplikované soužití s ženou, podle něj šlo o „italské manželství“.

„Byli jsme spolu asi od roku 2010, v roce 2013 mne pobodala, celé jsem to vzal na sebe. Náš vztah byl nahoru dolů, když se nenapila, byla milionová ženská, která by mi snesla modré z nebe. Ale když se napila, byla několik hodin nepoužitelná,“ prohlásil u soudu Nečas.

Do řízení se připojily s nárokem na úhradu nemajetkové újmy také dvě dcery zemřelé, každá požadovala 1,1 milionu korun. Krajský soud jim přiznal dohromady asi milion korun, se zbytkem nároku je odkázal na řízení ve věcech občanskoprávních.

Autoři: ,