Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Družku bil, přeřezal jí šlachy. Soud muži za dlouhodobé týrání potvrdil devět let

Česko

  9:02aktualizováno  11:18
Olomoucký vrchní soud zamítl odvolání Tomáše Heráka ze Šumperska, kterému krajský soud za dlouhodobé týrání družky vyměřil devět let vězení. Podle rozsudku ženu týral dva roky, vulgárně jí nadával, ale také ji třikrát brutálně fyzicky napadl.

Muž svou vinu popíral, odvolal se proti vině i trestu. Vrchní soud mu ovšem devět let vězení za dlouhodobé týrání osoby žijící ve společném obydlí a za pokus o těžké ublížení na zdraví potvrdil. Původně Herákovi hrozil trest od pěti do dvanácti let.

Herák u soudů od počátku popíral, že by se nějakého týrání dopustil. Už krajský soud ovšem zohlednil řadu přitěžujících okolností včetně deseti záznamů v trestním rejstříku, spáchání více trestných činů i Herákův postoj k obžalobě. Proto mu loni v prosinci uložil devítiletý trest vězení.

Před soudem se Herák hájil tím, že se o družku po celou dobu staral. Připustil vulgární nadávání, na vině byl podle něj většinou alkohol.

Podle obžaloby však muž svou družku bil, tahal za vlasy a zakazoval jí například, aby si došla na toaletu.

„V jednom případě jí přeřezal šlachy na nártech, při dalších útocích utrpěla žena zhmoždění lebky i deformaci ušních boltců,“ popsal mluvčí Vrchního soudu v Olomouci Stanislav Cik.

Podle předsedy senátu Aleše Vašků krajský soud důkazy pečlivě a logicky porovnal a dal do vzájemných souvislostí, podle nichž není pochyb, že se obžalovaný činu dopustil.

„Výpověď poškozené je stěžejní z hlediska popisu skutků, které se zpravidla odehrávaly mezi obžalovaným a poškozenou, nicméně je zde i řada důkazů, a to i důkazů objektivní povahy,“ uvedl soudce.

Jde o o psychologický posudek, znalecký posudek ohledně zranění poškozené i výpovědi svědků. Trest je podle soudu na místě.

Čtyřiačtyřicetiletý Herák ovšem tvrdil, že krajský soud jednal neobjektivně a jednostranně ve prospěch poškozené. „Lituji toho, jak jsem s poškozenou žil, holdovali jsme alkoholu, byl to nezdravý vztah. Není však pravdou, co poškozená tvrdí,“ uvedl.

Podle žalobce Jaroslava Kandráče je však odvolání opakováním obhajoby.

Za zavřenými dveřmi

„Podle znaleckého posudku u poškozené došlo k syndromu týrání osoby, a to v takovém rozsahu, že si kladla za vinu i věci, které sama nezpůsobila,“ uvedl loni soudce Vladimír Najdekr.

Připustil, že situaci komplikovala skutečnost, že veškeré násilí se odehrálo za zavřenými dveřmi a že je poškozená alkoholičkou, které byly odebrány tři děti.

„Ale to, že je problematickou osobou, z ní nedělá méněcennou oběť trestného činu,“ doplnil soudce s tím, že i podle znalců je její výpověď věrohodná.

Uložil mu také náhradu škody ve formě bolestného a nemajetkové újmy ve výši přes čtvrt milionu korun.

Autoři: ,

Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness
Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness

Minulý týden jste soutěžili se sebamedem o kosmetiku pro nejmenší. Tento týden si pojďte zahrát o péči pro vás, a to konkrétně o řadu Anti-Redness,...