Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vrozené vady páteře měli už dinosauři

Česko

I dinosauři, kteří žili před 150 miliony let, trpěli bolestmi zad. Ve studii v časopise Anatomical Record na to upozorňují němečtí badatelé.

Vědci z berlínského Muzea přírodních věd a Bonnské univerzity zkoumali dinosauří obratle a zjistili, že „pacient“ trpěl vrozenou deformací. Ta mu musela způsobovat bolesti během celého života. Deformovaný obratel patřil dysalotosaurovi. Kost mu nenarostla normálně, což se občas vyskytuje i u lidí.

U embryí se tvoří obratle ve dvou skupinách, každá po jedné straně těla, které se pak spojí v procesu růstu. V případě zkoumaného dinosaura se však jeden obratel nespojil s tím protilehlým, nýbrž s jiným, který se nacházel šikmo proti němu. To pak způsobilo vrozenou deformaci.

Podle paleontologa Floriana Witzmana výzkum dokládá kromě osudu dinosaurů také to, že problémy s páteří, známé u lidí, mohou být způsobeny i vadami v genetickém naprogramování, které se mohou vyskytnout u všech obratlovců. „I u těch, kteří vyhynuli ještě před vynálezem kancelářských židlí.“

Autor: