Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vrtulníky nahradí simulátor

Česko

MOŠNOV Piloti vrtulníků už nebudou muset veškerou výuku absolvovat „naostro“. Simulátor, který začal fungovat v Mošnově u Ostravy, má snížit náklady na výcvik i riziko nehod při ostrém létání.

Nové letecké výcvikové středisko budou využívat civilní i vojenští piloti. Zájem o simulátor vrtulníku Mi-171 mají také zahraniční piloti, například z Maďarska.

Celé výcvikové centrum za 150 milionů korun provozuje společnost THT Ostrava CZ, která ho tento týden oficiálně otevřela. Moderní simulátor má skutečnou pilotní kabinu se všemi ovládacími prvky a originálním přístrojovým vybavením. „Na obrovských displejích rozmístěných kolem kabiny se zobrazuje krajina, která zahrnuje reálný terén o rozměrech 150 kilometrů čtverečních,“ řekl obchodní ředitel THT Miroslav Frömel.

Během simulovaného letu může instruktor měnit pilotovi počasí či vyvolat krizovou situaci, jako je vysazení motoru. Pilot si také může vyzkoušet misi na ochranu obyvatelstva. Díky simulátoru klesne počet skutečných letových hodin během výcviku, což výrazně sníží náklady. „Letová hodina vrtulníku Mi-171 stojí dvakrát více než letová hodina simulátoru,“ řekl ředitel vrtulníkového centra státního podniku LOM PRAHA Milan Dvořák.

Právě LOM PRAHA bude simulátor a celé mošnovské středisko o rozloze 900 metrů čtverečních využívat prostřednictvím své pardubické divize Centrum leteckého výcviku. Součástí střediska jsou i počítačové učebny připravené pro výuku také v angličtině a ruštině.

Transportní vrtulníky Mi-171 vyráběné v Rusku jsou nejrozšířenějším typem ve světě, včetně Kanady a USA.

***

Letová hodina vrtulníku Mi-171 stojí dvakrát více než letová hodina simulátoru

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Autor: