Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Všechny cesty vedou do Prahy

Česko

PRAHA Stěhování sídla firmy nebo změna trvalého bydliště jen za účelem vyhnout se daňové kontrole. K takovému kroku přistupuje stále více Čechů.

„Trend stěhování firem od menších finančních úřadů pod větší, zejména pražské, je patrný,“ potvrzuje Tomáš Pelikán, jednatel poradenské společnosti Terrinvest, která sestavuje mapy daňových „pekel“ a „rájů“ v rámci Česka. „Stále častěji se na nás obrací podnikatelé a firmy a ptají se, která sídla jsou z daňového hlediska v Česku nejefektivnější.“

Odpověď je zřejmá. Jednoznačně nejvýhodnější je přesun do Prahy. Zde je totiž pravděpodobné, že se s daňovou kontrolou nesetkáte vůbec. V nejexponovanějších pražských obvodech, v Praze 10 nebo v Praze 6, přesahuje pravděpodobnost kontrol sto let. Například v Praze 10 je pravděpodobné, že vás daňoví kontroloři navštíví jednou za 119 let. Oproti tomu je z dlouhodobého hlediska „daňovým peklem“ Pacov na Vysočině. Zde je z dlouhodobého hlediska pravděpodobná daňová kontrola již jednou za pět let. „Platí pravidlo, že čím menší finanční úřad je, tím více se snaží poplatníky vytěžit,“ říká mluvčí společnosti Office House Karel Pluhař. Berní úředníci v malých městech mají více času „posvítit si“ na daňové poplatníky.

Zobecňovat ale nelze ani toto pravidlo. Z dlouhodobých statistik totiž vyplývá, že například v Brně nebo Plzni jsou kontroly více než dvakrát častější než ve Vysokém Mýtě, Moravské Třebové, Mostě či Litoměřicích. V Brně, které se stává stále vyhledávanějším sídlem například pro technologické firmy, se s daňovou kontrolou můžete setkat v průměru jednou za 14-21 let, podle městské části. Naopak ve Vysokém Mýtě je pravděpodobná kontrola jedenkrát za 47 let.

K přestěhování firem z daňových důvodů není potřebné přemísťovat výrobu. V „daňovém ráji“ si stačí pouze zřídit doručovací adresu. Daňoví poradci předpokládají, že trend přesídlování firem do Prahy v letošním roce dále zesílí. „Nový daňový řád zpřísní daňové kontroly a tím posílí trend stahování podnikatelů zejména do Prahy,“ uvádí ředitelka Office House Mária Ščamburová.

Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...