Pátek 1. března 2024, svátek má Bedřich
130 let

Lidovky.cz

Kluci tu s hokejem začínali i díky němu, vzpomínají ve Vsetíně na Čechmánka

Česko

  17:01aktualizováno  17:44
U vchodu do vsetínského zimního stadionu Na Lapači se hromadí plápolající svíčky. Pod černobílým portrétem náhle zemřelé hokejové legendy Romana Čechmánka jich lidé nejrůznějších generací od neděle zapálili desítky. U pietního místa se zastavují a vzpomínají na brankáře místní i české zlaté generace.

Někdo přidá svíčku, někdo se je krátce zastaví při cestě do útrob stadionu. Část lidí je viditelně dojatá. Je patrné, že Roman Čechmánek, který se zdejším klubem dokázal opakovaně vyhrávat tituly a posbíral řadu nejrůznějších ocenění, je pro místní legendou.

„Určitě, znali ho tu úplně všichni,“ souhlasí sedmatřicetiletý Michal, který slavného gólmana v mládí obdivoval. „Pamatuju si ho jako neprůstřelného medvěda. Pro nás Vsetíňáky to byl velikán, spousta kluků tu s hokejem začínala i díky němu,“ zamýšlí se muž, který se jako fanoušek s Čechmánkem setkal i osobně. „Působil mile, usměvavě, jako pohodář,“ zavzpomínal.

Lidé ve Vsetíně podle se podle něj zpovzdálí zajímali i o Čechmánkovy problémy s podnikáním po konci hráčské kariéry. „Těžko říct, co za tím bylo, určitě není první slavnou osobností, která se do takových potíží dostala. Je to moc velká škoda,“ zmínil fanoušek.

Svíčku na pietní místo přišla zapálit i skupina čtyř chlapců ve školním věku. „Měl jsem ho rád. Byl to brankář, který vyhrál mnoho medailí a chytal v NHL,“ říkal jeden z nich obdivně.

Ocenil především Čechmánkovu sportovní kariéru, nad příčinou náhlého úmrtí brankáře ve věku 52 let příliš spekulovat nechtěl. „Nevím, proč umřel. Jestli to souviselo se zdravím, nebo to bylo kvůli soukromému životu...“ krčil rameny.

Viditelně pohnutý stál před stadionem i Radim Tesařík, někdejší Čechmánkův spoluhráč a další známá postava vsetínského hokeje, který v klubu aktuálně pracuje jako sportovní manažer. „Roman byl pro mě jeden z nejlepších gólmanů v republice. Výborný kamarád a vítězný typ. V žádném zápase nechtěl prohrát,“ vyprávěl Tesařík.

„Pro nás ve Vsetíně je hrozné, co se stalo. Poslední dobou tu jezdíval skoro na každý zápas. Já tomu pořád nemůžu uvěřit,“ špitl.

Hokejový olympijský vítěz z Nagana zemřel neočekávaně v neděli. Přesné okolnosti jeho úmrtí dosud nejsou známé. Podle policie nemělo jít o cizí zavinění ani o sebevraždu.

Rozloučení při zápase se Sokolovem

Vsetínský klub připravuje rozloučení s Romanem Čechmánkem na středeční prvoligové utkání se Sokolovem. Pohřeb proběhne jen v úzkém rodinném kruhu, ale touto cestou se budou moci s jednou z velkých postav klubové historie rozloučit také diváci.

Duel se Sokolovem, jenž začne v 17:30, bude symbolicky ve 23. minutě přerušen. Právě v dresu domácího týmu Čechmánek s číslem 23 na zádech zářil a pomohl klubu před odchodem do NHL k pěti extraligovým titulům. V plánu jsou i další akce jako například choreografie či průvod příznivců od fotbalového stadionu k Lapači. „Těch věcí, které připravujeme jako vzpomínku na pana Čechmánka, je více, ale zatím nechci prozrazovat, v jakém rozsahu vše proběhne. Mohu ale potvrdit, že vzpomínku chystáme. Jakmile bude vše připravené, budeme o tom informovat,“ uvedl Neumann pro ČTK.

Autoři: ,