Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Všude samí prezidenti

Česko

VĚDECKÝ DIÁŘ

První porevoluční prezident Akademie věd Otto Wichterle nesnášel, když ho někdo oslovil „pane prezidente“. Jeho nástupce Rudolf Zahradník prosadil hned začátkem devadesátých let do zákona o Akademii věd, že v jejím čele nestojí prezident, ale předseda. Všichni jsme tehdy souhlasili s tím, že bychom měli ve státě mít pouze jednoho prezidenta: prezidenta České republiky.

A ejhle! Brzy se prezidenti začali rojit jako na běžícím pásu. Hochštapleři si zakládali různé asociace, sdružení a komory, ustavili se prezidenty a své kamarády jmenovali viceprezidenty. Nechali si rychle natisknout vizitky a už se zasedá, jedná a hlavně posuzuje, radí a doporučuje. Také se na tu činnost a na platy získávají peníze, které pak chybí jinde, kde se dělá něco smysluplného. Mnohým z těchto prezidentů se dokonce podařilo proniknout do různých, někdy i vlivných institucí. K tomu bylo dobré opatřit si i nějaký ten titul - třeba plzeňského JUDr nebo alespoň nějakého toho MBA.

Obzvlášť dojemné to bylo u lidí, kteří naprosto selhali v předchozím zaměstnání. Vzpomínám na jednoho takového, který řídil jakýsi výzkumák, kde se vesele naveliko ilegálně vyráběl pervitin, který se pak třeba dával před školou dětem. Tento výtečník v televizi obhajoval chemiky z toho výzkumného pracoviště, jací že jsou to specialisté! Dnes je také prezidentem nějaké asociace.

Tato chuť být nějak titulován je v naší zemi až absurdní a je asi pozůstatkem ještě z dob Rakouska-Uherska, kde žili páni vrchní radové i jejich manželky paní vrchní radové.

Vedle inflace prezidentů máme ovšem také inflaci vysokoškolských titulů. Málokdo se v nich vyzná. Tak například byl v době nedomyšlených polistopadových změn zaveden podivný titul Dr., který se píše za jméno. Ten byl naštěstí už zrušen.

Zato vedle sebe existují takové hybridy jako PhDr. a PhD., které oba značí doktora filozofie, ale přitom znamenají v hierarchii titulů něco úplně jiného. V minulosti se udílel i legrační politický titul RSDr. (pro „Rozhodnutím Strany Doktor“). A nověji máme Bc. a Mgr. (zkratky si lze vykládat různě).

Myslím, že by se v titulech měl konečně udělat pořádek. Měla by se uzákonit rozumná redukce titulů, která by sice ctila tradici u vžitých titulů, ale zároveň by nás posunula do civilizovanějšího světa.

Je to i téma pro celou Evropskou unii. Bylo by dobré, kdyby se tituly ujednotily a jednotná by měla být i měřítka pro akreditace studijních programů a pro udílení vysokoškolských titulů. Velmi by to napomohlo nostrifikaci titulů v těch zemích, kde je ještě vyžadována, a volnému působení vysokoškolsky vzdělaných lidí ve všech státech Evropské unie.

No, a ty prezidenty si lidi můžou ponechat. Dneska je to spíš k smíchu a nikdo už na takové označení nedá.

Hochštapleři si zakládali různé asociace, sdružení i komory a ustavili se prezidenty. Nechali si natisknout vizitky a už se zasedá, jedná a hlavně posuzuje a radí. Také se na tu činnost a na platy získávají peníze, které pak chybí na věci smysluplné.

O autorovi| Václav Pačes genetik

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!