Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vy na to máte, přišli jste vyhrát

Česko

Minulý týden se konala v centru Prahy dobrovolná aukce nemovitostí z deseti developerských projektů.

K mání byly nejen byty, ale i luxusní vily. Na aukci jsme se byli podívat, abychom zjistili, za jaké ceny se dražené nemovitosti prodaly.

Ve tři hodiny odpoledne se v Autoklubu ČR v prvním patře budovy v Opletalově ulici v Praze nedá téměř hnout. Aukční a realitní agentura Gavlas ve spolupráci se společností Professionals zde uspořádaly dobrovolnou aukci nemovitostí z deseti developerských projektů. Celkem se bude dražit 39 bytů či domů z Prahy, Kolína, Brandýsa nad Labem a Zloníka u Líbeznic.

Ti, kteří se chtějí aukce aktivně zúčastnit, musí složit jistinu ve výši 100 tisíc korun. Vzhledem k většímu počtu zájemců, kteří přicházejí i po třetí hodině, na kdy byl ohlášen začátek aukce, se akce opožďuje. Ve tři hodiny hlásí pořadatelé zpoždění o necelou hodinu, nakonec se ale začíná těsně po páté hodině odpolední.

Větší než ve skutečnosti Lidé, kteří se přišli na aukci jen informativně podívat, stejně jako já, se začínají dost nudit. Prohlížím katalog a bavím se klasickým trikem developerů: a sice zakreslením nábytku do půdorysu nemovitosti. Aby místnosti vypadaly větší, musí se zakreslit křeslo o poloviční šíři, než jsou dveře. A trik často funguje. Spousta lidí dokonce ani po prohlídce trik neprokoukne a řada lidí nad tím vůbec nepřemýšlí. Prázdné místnosti působí vždy větším dojmem.

Po pečlivém nastudování aukčního katalogu se tak rozvine v malé skupince u stolu vášnivá diskuze, zejména o cenách.

Všichni se shodujeme, že ceníkové ceny, které developeři v katalogu uvádějí, jsou zvláště u některých nemovitostí poněkud nadhodnocené. Například byt 2+kk o rozloze 64,11 m2 v Ďáblicích se nám zdá za 4 122 271 Kč poměrně drahý. Ale uvedení vyšších ceníkových cen je zcela logické a psychologicky to jistě na mnohé zapůsobí tak, jak má. I když byt či dům nakonec pořídí za běžnou cenu, mohou mít pocit výhodné koupě.

Po dvou hodinách aukce začíná. Vyvolavatel nejprve informuje o pravidlech a upozorňuje, že kdo má zájem o více bytů, musí složit více jistin. Nejprve se cvičně vydraží láhev vína a pak začíná tvrdý boj.

Tmavý byt za nemalou cenu Jako první je na řadě byt 2+kk o rozloze 41,7m2v Korunní ulici na pražských Vinohradech. Na prohlídce bytu jsem nebyla, ale z půdorysu usuzuji, že nevelký byt musí být velmi tmavý. Malá okénka, dlouhé místnosti. Například pokoj s kuchyňským koutem má 16,94m2. Vyvolávací cena je však lákavá – 2 250 000 Kč (ceníková cena 3 690 000 Kč).

O byt je ovšem nebývalý zájem. Nakonec je vydražen za 3 450 000 Kč, v přepočtu tedy za 82 734 Kč za čtvereční metr. „To jsou blázni, vždyť to není vůbec výhodné,“ míní muž sedící u stejného stolu jako já. Přiklepnuto, ukončeno, jde se dražit další byt. Tentokrát 3+kk o rozloze 98,15 m2. Vyvolávací cena 2 400 000 Kč, ceníková 5 951 945 Kč, lokalita Ďáblice.

Byt s poměrně velkou terasou se prodá za rovné čtyři miliony, tedy za necelých 41 tisíc korun za m2. „To už je rozumná cena, jen nemusel naposledy přihazovat 300 tisíc. Možná by stačilo 50 tisíc a měl by ho levněji,“ uvažuje paní naproti.

Zájem o rozestavěnou vilu Třetí draženou nemovitostí je vila 6+kk o užitné ploše 288 m2 a pozemku dle katalogu 1502m2 (vyvolavatel oznamuje velikost pozemku 2400 m2, a tak nikdo nevíme, jak je ve skutečnosti velký). Každopádně je vila rozestavěná a majitel si ji musí za další náklady dokončit – dle svých představ.

Vyvolávací cena začíná na 14 900 000 Kč, ceníková je 20 316 000 Kč. I o tuto nemovitost je zájem obrovský. Muž se ženou očividně chtějí zvítězit. Přidává se ovšem ještě jedna zájemkyně a nakonec zvítězí muž, který v celém průběhu této aukce sebejistě přihazoval. Vzhledem k tomu, že zmíněný pár měl zájem o více různých nemovitostí, žena u stolu usuzuje, že jsou z realitky. A za kolik že se tato nemovitost prodala? Za 17 300 000 Kč.

Aukce dalších nemovitostí pokračuje, vyvolavatel hecuje zájemce větami „vy na to máte“, „přišli jste zvítězit“, či například „oproti ceníkové ceně jsme pořád nízko“ a zájemci v zápalu aukce skutečně přihazují. Například byt 2+kk o rozloze 58,5 m2 opět v Korunní ulici na Vinohradech se vydražil za 3 800 000 Kč, tedy za necelých 65 tisíc za metr čtvereční (vyvolávací cena 3 150 000 Kč, ceníková 5 013 000). „Vzhledem k lokalitě je tohle už slušná cena,“ komentuje koupi muž sedící u stolu a informuje nás, že se mu líbí následující dražený byt.

Zájemci s limity Dle katalogu jde o 2+kk o rozloze 99,71m2, z čehož více než 13m2 zabírá terasa. Ovšem podle nákresu jde o 3+kk, což vyvolavatel omlouvá sdělením, že chybička se vloudila. Vyvolávací cena bytu opět v pražských Ďáblicích je stanovena na 2 450 000 Kč, ceníková na 6 125 037 Kč. Nakonec se vydraží za 4 050 000 Kč, tedy něco přes 40 tisíc Kč za m2. Shodujeme se, že budoucí majitel získá byt za zajímavou cenu.

Dražba pokračuje a postupně najde budoucího majitele 38 ze 39 nemovitostí. Z většiny případů máme pocit, že zájemci si dopředu stanovily cenu, za kterou už nepůjdou. Že by v zápalu aukce někdo nabízel nesmyslné částky, jsme nepozorovali. Developeři prodali během několika hodin nemovitosti, jejichž prodej běžnou cestou by stejnou dobu rozhodně netrval.

Byt 2+kk o rozloze 58,5 m2 v Korunní ulici na Vinohradech se prodal za 3 800 000 Kč

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!