Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Výběr poplatků má stát 400 milionů

Zavedení regulačních poplatků přijde české zdravotnictví odhadem nejvýše na 400 milionů korun. Samotná VZP počítá s tím, že vlastní administrativní náklady kolem poplatků budou stát 260 milionů.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Vladimíra Bošková

7. 1. 2008 11:01
Chybné propočty

V západ. zemích se vždy ukázalo, že jedinci, kteří odložili včasnou návštěvu u lékaře z finanč. důvodů, v mnoha případech nakonec skončili na dražší péči, protože jejich zdrav. stav se zkomplikoval, takže místo úspor nakonec zdravotnictví bylo zatíženo více případy náročnější léčby. Druhou zátěž pak představuje to, že chudší lidé musejí nakonec žádat o sociál. pomoc, takže v důsledku poplatků ve zdravotnictví vzroste počet příjemců sociál. dávek. Proto některé země poplatky raději zrušily, hlavně je nezavedly v systému solidárním (národní zdrav. služba), anebo vedle zdrav. pojištění zavedly specifické státní pojištění pro chudé - bez poplatků (např. Francie).

0 0
možnosti

Jana

7. 1. 2008 14:45
Re: Chybné propočty

tak jako se to ukázalo u dětských přídavků v 90-tých tuším, cílené dávky požraly v administrativě nakonec téměř celé výnosy=úspory,

ono jde o to, co kdo si do těch nákladů započítá, že, protože to není jenom o využití stávajícího aparátu(zdarma:-D), který ale pak namnoze neprovádí na úkor tohoto jiné úkony = vznik nedostatečností = následné penalizace, jiné ztráty v systému plateb, které podléhají krátkému promlčení etc.Rv

takže všeho do času:-P

0 0
možnosti

Venkovan

7. 1. 2008 8:59
Naše babičky k lékaři nechodily.Renesance

a   umřely doma   stářím.

Před  smerttí volaly kněze..

0 0
možnosti

petrph

7. 1. 2008 8:21
Odpověď na hádanku

Z těch 30 korun poplatku si nechá doktor 30 korun, ale zase mu zdravotní pojištovna o něco sníží platby, a taky z toho pak zaplatí daň, takže když mu z těch 30 zbude 10 tak bude rád...(a né ráth)

Jinak je to ale s tím pacientem co k doktorovi kvůliva tomu poplatku nepříjde - doktor sice nedostane těch 30 korun, ale moh dostat za ošetření toho pacienta třeba 200 od zdravotní pojištovny, a ty tím pádem nedostane. No ale poněvadž ten pacient stejně platí pojištění zdravotní pojištovně, tak ta si ty peníze nechá - takže hádejte - dá je na na nákladná operace a léčení a nebo si to rozdělí v zisku a odměnách??

0 0
možnosti

Pisatel

7. 1. 2008 0:14
Dám vám hádanku :

Ze zaplaceného 30-tikorunového poplatku dostane lékař či lékárník 30,-Kč. Náklady na vybírání jsou cca 3,-Kč na jeden poplatek ( to je informace MZ). Kolik peněz díky poplatkům přibude do zdravotnictví na nákladné operace a nákladná léčení (to je jeden ze dvou důvodů zavedení poplatků dle MZ)? Zvlášť by mě zajímala odpověď JUDr Kaliny , už tu dlouho nebyl - kancelář ODS je teď po svátcích zavřená ? 8-o8-o8-o

0 0
možnosti

1948 rok emigrací

6. 1. 2008 21:46
Zvláštní odhady.....

Náměstek ministerstva zdravotnictví nám sdělil, že výběr poplatků přinese příjemcům tedy lékařům a lékárníkům 4 mld.  úspora pojišťoven má být také 4mld. , pokud bych tedy počítal jen ony třicetikorunové poplatky, tak na 5000 lékařů by za rok připadalo 111pacientů na každý pracovní den. Zdá se mi to skutečně velmi málo, navíc tam není započten ani poplatek z lékáren. Odhad Ratha v násobcích 4 mld. mi připadá pravděpodobnější.

Zarážející jsou také plánované náklady na vracení po vyčerpání limitu 5000, což představuje 1,75 mld., to je částka, která se bude realizovat každý rok. Pojišťovny jako celek by měly uspořit 4 mld, ale 1,75 mld. bude zpětně refundovat, 250 mil přijde na zavedení poplatku do pojišťovnictví jen VZP. Čísla se nezdají přiliš pravděpodoná.  Vycházejí z předpokladu, že návštěvnost klesne o 10 %, pokud by tedy došlo jen v úsporách na návštěvách, jedna návštěva by pojišťovny za návštěvu průměrně zaplatily 307,-.

Ony 4 mld. výběru by vcelku korespondovaly s číslem, že by po poplatcích měla klesnou průměrná návštěvnost na 11,7 za rok/člověk. což je 3,5 mld. pouze při třiceti korunovém poplatku. Kde je ona platba v lékárně, kde je platba v nemocnici, atd..., jistě jsou v odhadu odečteny návštěvy bez poplatku.

0 0
možnosti

Výr

6. 1. 2008 20:44
Poplatky nejsou regulační!

Bude-li se občan rozhodovat zda jít či nejít k lékaři, pak také riskuje. Může přecfhodit závažnou nemoc, což se nakonec ještě více prodraží. Léky předepisuje lékař a určuje datum další návštěvy. V lékárně jsou dvě možností, buď recept roztrhat a nebo jít pro léka a platit.

Zase jsou ve výhodě majetní a nebo ti co majtek získali nepoctivým způsobem.

0 0
možnosti

Ale jsou

6. 1. 2008 21:25
Re: Poplatky nejsou regulační!

Myslim ze kvuli 30 korunam Vas navsteva lekare neodradi, jenom cesta k lekari Vas bude stat vic. A proc by jste trhal recept kdyz doplatek na lek stejne bude stat vice jak 30Kc a doplatky se plalti i za CSSD, ale spoust zbytecnych navstev se omezi, v Evrope existuji poplatky a myslim ze je to cesta spravnym smerem, zadarmo nic neni a nebude a nikdy nebylo. Co ma s poplatkem spolecneho majetek to uz fakt nevim. Kvuli polatkum se vede nesmyslna diskuze, tahle vlada je prvni ktera udelal celkem systemovy zakrok (mozna jeste dojde k drobnym upravam ohledne placeni deti)

0 0
možnosti

TLadin@seznam.cz

6. 1. 2008 19:45
Cílem je ponížit občany

Zdá se, že jediným cílem poplatků u lékaře je ukázat, "kdo je tady pánem". - Tedy potvrdit vrchnostenské požadavky ODS. -- Jenže EU není ve feudalismu. Občane, odpověz si sám!

0 0
možnosti

honza

6. 1. 2008 20:13
Re: Cílem je ponížit občany

Cílem je zrušit zdravotnictví, resp. nechat jen zbytky pro ty, kdo si to mohou zaplatit z kapsy. Vadí jim veřejné zdravotní pojištění.

0 0
možnosti

P

6. 1. 2008 19:34
"Úspory"

nebudou velké, většinu bude stát provoz systému úspor. Asi je to pro dost šéfů typické, že vidí zisk a nevidí náklady s tím spojené. Ministerstvo rozhodne, ale zvýšené náklady nesou pojišťovny, lékaři i pacienti. Proto může ministerstvo tvrdit, že náklady s provozem systému nejsou žádné, maximálně nepatrné. Můžeme to přirovnat k mýtnému na dálnicích, velkou část mýta dostane firma, která systém provozuje. Je otázkou, zda by vhodně zvolený systém dálničních známek nepřinesl vyšší zisk.

0 0
možnosti

Randalf

6. 1. 2008 19:20
A co tak začít konečně pořádně hospodařit?

Vyhodit zbytečné úředníky z MZ a VZP, VZP naučit hospodařit a ve zdravotnictví bude peněz dostatek i bez doplatků !!

0 0
možnosti