Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vybrat někoho je nutné, shodli se radní

Česko

PRAHA Musíme někoho vybrat, aby v televizi znovu nenastal chaos – tak přistupují k dnešní volbě ředitele ČT televizní radní. Mezi pěticí finalistů už mnozí mají svého favorita. Nikdo však neprozradil jakého, volba totiž bude tajná.

„Když se člověk logicky podívá na projekty, asi ví,“ naznačil jeden z nedávno zvolených radních Jiří Kratochvíl. Nejkonkrétnější projekt má přitom současný šéf ČT Jiří Janeček, který chce funkci obhájit. Toho v pondělím rozhovoru pro časopis Týden favorizovala místopředsedkyně rady Helena Fibingerová. Včera LN řekla, že stejný názor jako ona mají další čtyři radní. Sama ovšem pochybuje, zda nakonec všichni vyberou téhož člověka.

Jiní z radních nevěří, že by byl postup domluvený. „Pochybuju, že takové dohody v této situaci mohou existovat,“ podotkl Petr Koutný, „bude malým zázrakem, když se podaří poskládat deset hlasů pro některého z kandidátů.“

Vítěz musí od čtrnáctičlenné rady dostat alespoň deset hlasů. Někteří se přitom chtějí rozhodovat do poslední chvíle. Alena Svobodová má „dva tipy na stejné úrovni“, ale rozhodne se na základě dnešních kandidátských projevů před radou. „Žádný z pěti kandidátů není podle mých představ,“ říká naopak Dana Marklíková. Podle Jiřího Presla se už dá říct, kdo neuspěje. „Šance paní Bobošíkové jako aktivní političky nejsou vysoké,“ uvedl včera na serveru Lidovky. cz. I Presl si „počká na osobní prezentace“. Totéž plánuje i čerstvý radní Jaroslav Dědič. Míní: „Rada je v situaci, kdy by měla dospět k nějaké volbě. Zažil jsem rok 2001, zažil jsem různé fáze bezvládí v televizi, nikdy to ničemu nepomohlo a už vůbec ne té televizi.“

Podle zdroje LN seznámeného se zákulisím volby dostávali radní i včera esemesky od politiků, aby dodrželi původní dohodu a nezvolili nikoho. Aktivní v tom měli být hlavně Ivan Langer s Jaroslavem Tvrdíkem. „Ve věci už ale vznikl chaos. Výsledek se nedá odhadovat. Podle našeho průzkumu na základě debat s jednotlivými radními má ale ze stávajících pěti kandidátů největší naději na zvolení Jiří Janeček, toho by mohlo zvolit 10 až 11 radních,“ řekl zdroj z tábora Janečkových konkurentů.

Průběh volby sledujte na www.lidovky.cz

Autor: