Středa 29. května 2024, svátek má Maxmilián, Maxim
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

„Vyhladil svou rodinu“

Česko

V americké Alabamě řádil šílený střelec. Zabil deset lidí, střílel podle seznamu i náhodně

ATLANTA Nikoho neušetřil. Ani svou matku, ani prarodiče, ani děti, a dokonce ani psy patřící rodině. Vyšetřovatelé sledující necelých 40 kilometrů dlouhou trasu smrti v jižní Alabamě se stále snaží zjistit, co přimělo Michaela McLendona k vražednému výbuchu, při němž zabil nejméně jedenáct lidí včetně sebe samotného, napsal americký zpravodajský server ABC News.

„Vyhladil svou rodinu,“ říká soudní vyšetřovatel okrsku Coffee Robert Preachers. „Nevíme, čím se to šílené vraždění mohlo spustit.“

Asi třicetiletý muž, kterého policie identifikovala jako Michaela McLendona, žil se svou matkou v městečku Kinston v odlehlé oblasti poblíž hranic s Floridou. Podle informací alabamského žalobce měl střelec vypracovaný seznam lidí, „kteří mu ublížili“.

Tragédie začala v úterý večer, kdy vešel do matčina domu a zapálil ho. Matka byla nalezena mrtvá, ale zatím není jasné, jestli ji McLendon zabil předtím, než zastřelil její psy a zapálil dům. Z hořícího domu zamířil do 20 kilometrů vzdáleného města Samson, kde postřílel několik členů své rodiny sedících na verandě. Mezi mrtvými je jeho babička, dědeček a strýc. Zabil také manželku a osmnáctiměsíční dítě zástupce šerifa okrsku Geneva, která zašla k sousedům na návštěvu. Masakr přežilo jen čtyřměsíční dítě. Vsousedství pak McLendon zabil čtyřiasedmdesátiletou ženu.

Následně pokračoval zběsilý střelec v cestě a střílel z auta při jízdě na dálnici, kde zranil nejméně jednu osobu. Další tři lidi zastřelil v nákupním středisku a u čerpací stanice. To už ho dávno v autech stíhala policie.

Krveprolití skončilo, když McLendon zajel k továrně, v níž kdysi pracoval, a po další přestřelce s policisty zašel dovnitř, kde se zastřelil. Zdá se ale, že původně měl v úmyslu pronásledovat a střílet i po dělnících v továrně. „Měl v autě spoustu munice a taky další zbraně a zdá se, že se chystal napáchat tam ještě nějaké škody,“ říkají vyšetřovatelé.

Jedním z těch, kdo obklíčili McLendona v továrně, byl i zástupce šerifa Josh Meyers, jehož manželku a dceru McLendon zastřelil na verandě v Samsonu. Jeho druhá, čtyřměsíční dcera je podle něj ve stabilizovaném stavu se zraněním nohy.

„Absolvovali jsme výcvik, abychom dokázali zvládnout takovéhle věci... ale tohle bylo něco, co bychom nikdy nečekali,“ řekl televizní stanici CNN. Když zjistil, že vraždění zasáhlo i jeho rodinu, byl naprosto zničený. „Včera jsem strašně brečel. Brečel jsem tak hrozně, že už mi nezbyly vůbec žádné slzy. Nikdy v životě tohle nedokážu pochopit,“ říká. Teď prosí lidi, aby mu pomohli a modlili se za něj a jeho přeživší dceru. „Nevím, jak tohle dokážu zvládnout,“ přiznává.

Jde o druhý podobný incident ve Spojených státech v posledních dnech. O víkendu při bohoslužbě v baptistickém kostele v illinoiském městě Maryville postřelil útočník pět lidí včetně pastora. Nejméně jeden člověk střelbu nepřežil.

Autor: