Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vyhraje zakletý sjezd favorit?

Česko

Jak jinak, sjezdové lyžování vtrhne do olympijského dění svojí královskou disciplínou -sjezdem mužů. Prosadí se největší hvězda Švýcar Cuche, nebo někdo jiný?

WHISTLER Mužský sjezd má tedy hlavního adepta na zisk zlata v osobě švýcarské hvězdy Didiera Cucheho, ovšem sportovní fanoušci napjatě očekávají, jestli i nyní na tři kilometry a sto metrů dlouhé sjezdovce nečekaně nezazáří někdo z outsiderů, jako se to stalo na čtyřech z posledních pěti olympiád.

Do akce se chystají i tři Češi: specialista na rychlostní disciplíny Petr Záhrobský, univerzál Ondřej Bank a Kryštof Krýzl.

Počasí nepřálo ani včera Pořadatelé zároveň doufají, že se závod uskuteční podle harmonogramu: tréninky totiž v týdnu poznamenaly velké vrtochy počasí, třeba první středeční přípravu mužů dokončilo jen 42 z 87 závodníků. Nad sjezdovkami se v týdnu válely chuchvalce mlhy, a ve čtvrtek navíc všechny vystrašil také vážný pád Američanky Stacey Cookové.

Ostatně včera byl třetí trénink sjezdařů zrušen. A ženy zatím kompletní trénink neabsolvovaly ani jednou...

Pro velké favority sjezdu jako by byla olympiáda v minulosti zakletá. Začalo to v roce 1992 v Albertville překvapivým triumfem Rakušana Ortlieba, o dva roky později všechny zaskočil Američan Moe a v Naganu 1998 Francouz Cretier. Naposledy v Turíně způsobil šok jeho krajan Déneriaz. Jen v Salt Lake City před osmi lety uhájil čest absolutní špičky Rakušan Fritz Strobl.

Teď je největší tíha očekávání na pětatřicetiletém Švýcarovi Cucheovi. „Cítím se vážně dobře. I tratě jsou hezké, jen by mohly být trochu tvrdší, jak to mám rád,“ popisoval Cuche. Ten na konci ledna zkompletoval vítězný hattrick na legendární sjezdovce Hahnenkamm v Kitzbühelu ve Světovém poháru a nyní doufá, že se poprvé v bohaté kariéře dočká ve sjezdu i velké zlaté medaile.

Ze svých předchozích tří olympijských cest dovezl „pouze“ jedno stříbro z Nagana ze super G, jinak končil spíš v šedi průměru.

Cuche ve Whistleru vypadá, že je opravdu ve formě. „Každý mě vidí se zlatem kolem krku, ale za patnáct let ve vrcholovém lyžování vím, že stát se může úplně všechno. Rozhodnou necelé dvě minuty, je to buď, anebo,“ přemítal švýcarský idol.

Švýcar ovládl i tréninky Ve středu i ve čtvrtek ve Whistleru ovládl oba oficiální tréninky a soupeřům ukázal, že jej nerozhodila ani operace palce na pravé ruce na konci ledna.

„Trochu mě to otravuje, ale když se koncentruju na jízdu, tak nic nevnímám,“ prohlásil Cuche, současný lídr hodnocení Světového poháru ve sjezdu, který je hlavním kandidátem na prvenství i pro své konkurenty. „Je to jasný favorit. Má zkušenosti, místní sjezdovky mu sedí,“ prohlásil na Cucheho adresu krajan Carlo Janka, další z možných kandidátů na medaile.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Rozdáváme batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced ZDARMA!
Rozdáváme batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced ZDARMA!

Hledáme maminky, které s námi otestují oblíbené batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced. Obsahuje důležité vitamíny a minerály, včetně vitamínů A, C a...