Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vyhrožující profesor nesmí učit

Česko

BRNO Kvůli výhrůžným e-mailům adresovaným kolegovi přijde profesor filozofie Břetislav Horyna o některé funkce. Rozhodlo o tom včera kolegium děkana.

„Vzhledem k pátečnímu rozhodnutí soudu děkan ukončil členství profesora Horyny ve vědecké radě a v ediční komisi Filozofické fakulty Masarykovy univerzity,“ uvedla mluvčí univerzity Tereza Fojtová. Vedoucí katedry Jan Zouhar navíc souzenému pedagogovi pozastavil účast na výuce povinných kurzů.

Zakázat Horynovi působení na fakultě navrhoval u brněnského městského soudu i státní zástupce. Soudce však rozhodl, že za anonymy, v nichž stálo i „budeš mít pampersky a tři injekce sedativ denně“, má obžalovaný zaplatit kolegovi Jaroslavu Hrochovi 50 tisíc korun.

Horyna se proti trestu odvolal, případ budou řešit krajští soudci.

Momentálně se Horyna podle mluvčí univerzity může věnovat své vědecké práci.

Děkan fakulty Josef Krob již dříve uvedl, že až bude verdikt pravomocný, navrhne projednání případu etické komisi univerzity. Ta by mohla navrhnout i ukončení pracovního poměru s Horynou.

Podle spisu poslal od prosince 2008 do dubna 2009 Hrochovi devět vulgárních anonymních e-mailů. V dopisech se dle policie Hrochovi posmíval, že mu téměř praskla kýla, což může předznamenávat rakovinu tlustého střeva. Dodal poznámku: „jen neumři dříve, než si to s tebou vyřídíme“. V dalších vzkazech pak například Hrochovi doporučoval, aby „si dal pozor na přechodech (pro chodce)“, raději nechodil ven mezi lidi, protože jej může potkat něco zlého, nechal se zavřít na psychiatrii, v trolejbusu si nesedal, protože na sedačce může být na něj nastražená infikovaná jehla z injekční stříkačky.

Autor:

Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness
Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness

Minulý týden jste soutěžili se sebamedem o kosmetiku pro nejmenší. Tento týden si pojďte zahrát o péči pro vás, a to konkrétně o řadu Anti-Redness,...