Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Výhrůžky mají profesora stát 50 tisíc

Česko

BRNO Už ti hrabe? Nech se zavřít do blázince, tam tě necháme na pokoji, mrtvolo. Za podobné výhrůžky v sérii e-mailů adresovaných kolegovi by měl profesor Břetislav Horyna z Filozofické fakulty Masarykovy univerzity zaplatit 50 tisíc korun. Rozhodl o tom včera Městský soud v Brně. Obžalovaný se proti trestu na místě odvolal, takže případ budou řešit krajští soudci.

Horyna tvrdí, že obvinění není podloženo relevantními důkazy. „Mám z toho problémy mezi kolegy, dehonestaci celoživotní práce a mediálně vyvolanou ostudu,“ stěžoval si v závěru líčení. Hájil se tím, že někdo do e-mailů pravděpodobně zkopíroval IP adresu jeho počítače, aby vzniklo podezření, že profesorskému kolegovi Jaroslavu Hrochovi vyhrožoval právě on.

Podle soudního znalce pro oblast výpočetní techniky a kybernetiky je napodobení IP velmi obtížné, padělá se převážně v případech finančních podvodů. Na kopii disku Horynova počítače navíc našel e-maily totožné s těmi, které od prosince 2008 do dubna 2009 převážně v nočních hodinách chodily Hrochovi.

Výhrůžné e-maily nepostrádaly odbornou fundovanost - anonym se stylizoval do role historických postav, mimo jiné vystupoval jako zesnulý katolický disident Augustin Navrátil. Z obhroublých dopisů bylo rovněž patrné, že autor Hrocha zná. Věděl například o tom, že do práce jezdí trolejbusem či že mu v USA operovali prasklou kýlu.

Motiv zůstává nejasný Výpovědi vysokoškolských pedagogů sice poodhalily nebývalé vztahy na Horynově a Hrochově katedře, motiv výhrůžného jednání se však zjistit nepodařilo.

„Můj život to nesmírně změnilo. Stále čekám anonymní dopis a bojím se chodit po pracovišti v době, kdy tam není moc lidí,“ vypověděl Hroch. Jeho manželce výhrůžky fyzickou likvidací způsobily zdravotní problémy a čeká ji operace.

Horyna mohl jít podle trestního zákoníku do vězení až na rok. Státní zástupce navrhoval trest půl roku za mřížemi podmíněně, ale také zákaz pedagogické činnosti. Vzhledem k dosavadní trestní bezúhonnosti profesora, který se specializuje na filozofa Immanuela Kanta, proslulého výroky o morálce, však soudce Martin Hrabal zvolil pouze peněžitý trest.

Včerejší vynesení rozsudku si nenechal ujít děkan fakulty Josef Krob. Počítá s tím, že až bude verdikt pravomocný, dá podnět etické komisi univerzity, aby záležitost projednala. Komise může dospět k závěru, že souzený profesor není pro studenty filozofie dostatečnou morální autoritou. Vedení školy by pak jednalo o případném ukončení pracovního poměru s Horynou. Zda budou studenti brát přednášky souzeného profesora s despektem, hodlá Krob sám sledovat.

Zakázat Horynovi učení by uvítal i Hroch. „Aby nikomu nemohl dál ničit život,“ řekl s tím, že kolega studenty například nechává hromadně propadnout u zkoušek.

Autor: