Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Výhrůžky mají profesora stát 50 tisíc

Česko

BRNO Už ti hrabe? Nech se zavřít do blázince, tam tě necháme na pokoji, mrtvolo. Za podobné výhrůžky v sérii e-mailů adresovaných kolegovi by měl profesor Břetislav Horyna z Filozofické fakulty Masarykovy univerzity zaplatit 50 tisíc korun. Rozhodl o tom včera Městský soud v Brně. Obžalovaný se proti trestu na místě odvolal, takže případ budou řešit krajští soudci.

Horyna tvrdí, že obvinění není podloženo relevantními důkazy. „Mám z toho problémy mezi kolegy, dehonestaci celoživotní práce a mediálně vyvolanou ostudu,“ stěžoval si v závěru líčení. Hájil se tím, že někdo do e-mailů pravděpodobně zkopíroval IP adresu jeho počítače, aby vzniklo podezření, že profesorskému kolegovi Jaroslavu Hrochovi vyhrožoval právě on.

Podle soudního znalce pro oblast výpočetní techniky a kybernetiky je napodobení IP velmi obtížné, padělá se převážně v případech finančních podvodů. Na kopii disku Horynova počítače navíc našel e-maily totožné s těmi, které od prosince 2008 do dubna 2009 převážně v nočních hodinách chodily Hrochovi.

Výhrůžné e-maily nepostrádaly odbornou fundovanost - anonym se stylizoval do role historických postav, mimo jiné vystupoval jako zesnulý katolický disident Augustin Navrátil. Z obhroublých dopisů bylo rovněž patrné, že autor Hrocha zná. Věděl například o tom, že do práce jezdí trolejbusem či že mu v USA operovali prasklou kýlu.

Motiv zůstává nejasný Výpovědi vysokoškolských pedagogů sice poodhalily nebývalé vztahy na Horynově a Hrochově katedře, motiv výhrůžného jednání se však zjistit nepodařilo.

„Můj život to nesmírně změnilo. Stále čekám anonymní dopis a bojím se chodit po pracovišti v době, kdy tam není moc lidí,“ vypověděl Hroch. Jeho manželce výhrůžky fyzickou likvidací způsobily zdravotní problémy a čeká ji operace.

Horyna mohl jít podle trestního zákoníku do vězení až na rok. Státní zástupce navrhoval trest půl roku za mřížemi podmíněně, ale také zákaz pedagogické činnosti. Vzhledem k dosavadní trestní bezúhonnosti profesora, který se specializuje na filozofa Immanuela Kanta, proslulého výroky o morálce, však soudce Martin Hrabal zvolil pouze peněžitý trest.

Včerejší vynesení rozsudku si nenechal ujít děkan fakulty Josef Krob. Počítá s tím, že až bude verdikt pravomocný, dá podnět etické komisi univerzity, aby záležitost projednala. Komise může dospět k závěru, že souzený profesor není pro studenty filozofie dostatečnou morální autoritou. Vedení školy by pak jednalo o případném ukončení pracovního poměru s Horynou. Zda budou studenti brát přednášky souzeného profesora s despektem, hodlá Krob sám sledovat.

Zakázat Horynovi učení by uvítal i Hroch. „Aby nikomu nemohl dál ničit život,“ řekl s tím, že kolega studenty například nechává hromadně propadnout u zkoušek.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!