Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

V Adršpachu vykolejil osobní vlak, jen pár metrů od vstupu do skal

Vykolejený vlak v Adršpachu na Náchodsku (29.5.2024). foto: HZS Královéhradeckého kraje

U hlavního vstupu do skalního města v Adršpachu na Náchodsku vykolejil ve středu večer osobní vlak. Ve voze cestovalo sedm lidí. Nikdo se nezranil. Souprava zůstala stát těsně za přechodem, kudy turisté míří do skal. Provoz na trase byl obnoven krátce po 12. čtvrteční hodině.
  10:30aktualizováno  12:28

K vykolejení přední části soupravy došlo jen kousek od turistického chodníku, kudy proudí tisíce turistů z parkovišť, od železniční stanice i autobusových zastávek do skalního města v Adršpachu. Vstup do skal leží jen pár metrů od místa nehody. Když vlak zastavil, zůstala zadní část soupravy těsně za přechodem.

Podle ní k nehodě došlo pár minut po uzavření skalního okruhu. Ten je do konce června v provozu od 8 do 18 hodin. V nejbližších dnech je však kapacita návštěvníků téměř vyprodaná. Limit je 400 turistů za hodinu, k dispozici jsou jen vstupenky hodinu před uzavřením.

K nehodě došlo ve středu krátce po 18. hodině, když vlak ve směru od Trutnova přijížděl na nádraží v Adršpachu. Souprava najela na výhybku a skončila mimo koleje.

Dopravce soupravu odtáhl do depa, výhybka je opravená. Celkově byly škody odhadnuty na 430 tisíc korun, z toho 300 tisíc na železniční trati a 130 tisíc na vlaku, uvedla později během dne na webu Drážní inspekce.

Při nehodě se nikomu nic nestalo. Po dobu výluky zajistily přepravu cestujících autobusy.

Mimo koleje se dostala přední část dvouvozové soupravy, která se nepřevrátila. Sedm cestujících bylo evakuováno, provoz vlaků na trati byl zastaven.

Osobní vlak jel z Trutnova do Teplic nad Metují. Příčinu události Drážní inspekce vyšetřuje, hmotná škoda zatím nebyla stanovena.

Autoři: ,