Pondělí 15. dubna 2024, svátek má Anastázie
130 let

Lidovky.cz

Výkřik 'bílá svině' není podle soudu rasistický, Romům snížil tresty

Česko

  14:51aktualizováno  15:58
PRAHA - Romové Milan Pačan a Julius Horváth půjdou na tři roky a 2,5 roku do vězení za to, že předloni napadli v Ostrově na Karlovarsku muže. Rom Milan Barkóci, který tehdy ve funkci policisty jejich oběť zastrašoval, stráví za mřížemi tři roky a osm let nesmí pracovat u bezpečnostní složek.

Vrchní soud v Praze, Milan Pačan (vpravo) a Julius Horváth (vlevo). Třetí obžalovaný Milan Barkóci na snímku není. foto:  František Vlček, Lidové noviny

Rozhodl o tom dnes pražský vrchní soud, který zmírnil rozsudek Krajského soudu v Plzni. Ten útok původně posoudil jako rasově motivovaný.

Horvátha a Pačana potrestal odvolací soud za pokus o ublížení na zdraví a výtržnictví. Muži způsobili vážná poranění a podmíněný trest by proto podle předsedy senátu Jiřího Lněničky nebyl dostačující. Barkóciho poslal soud za mříže za zneužití pravomoci veřejného činitele a vydírání. Verdikt je nyní pravomocný. Plzeňský krajský soud původně všechny tři Romy poslal do vězení na čtyři roky.

Muže kopali, několikrát ho také udeřili násadou od lopaty do obličeje
Případ se stal v prosinci 2007 před jedním z nočních podniků. Horváth a Pačan tam brutálně zbili pětatřicetiletého muže, v jehož klubu se pořádaly romské zábavy. Napadli jej údery pěstí a kopy, několikrát ho také udeřili násadou od lopaty do obličeje a hrudníku. Později zbili i jeho známého, který se ho pokusil zastat.

"Nic nenasvědčuje tomu, že se jednalo o rasově motivovaný útok," prohlásil Lněnička. Podle spisu sice při napadení padaly výkřiky jako: "Zabiju tě, ty bílá svině" a "Žádnej bílej se tu nebude roztahovat na našem teritoriu", tato slova však kromě poškozeného nikdo jiný nepotvrdil. Horváth s Pačanem podle soudu nikdy dříve rasisticky nevystupovali, druhý napadený byl navíc Rom.

Hádka kvůli drogám 
Pětatřicetiletý muž se dostal podle své výpovědi s Horváthem a Pačanem do hádky proto, že u něj v podniku prodávali drogy. Kvůli drogovým deliktům, konkrétně prodeji pervitinu, je nyní proti Horváthovi vedeno řízení u soudu. Hrozí mu až 15 let vězení. Pačan byl kvůli drogám loni v lednu odsouzen. Proto také dostal vyšší trest.

Barkóci, jenž přijel na místo jako policista, se s útočníky znal. Nezačal proto na místě vyšetřovat ani nevyslechl svědky. Naopak začal napadenému muži vyhrožovat, a ten proto vypověděl, že byl zbit neznámými Romy. Barkóci pak záchranné službě řekl, že muž uklouzl a způsobil si zranění sám. Kvůli jeho jednání tak policejní vyšetřování začalo až po několika měsících.

Policista svědka zastrašoval
"Policista Barkóci nečinil úkony, které činit měl, a dělal vše proto, aby oba obžalovaní, kteří byli jeho známými, nebyli postihnuti za útok proti poškozenému," prohlásil soudce Lněnička.

Policista navíc muže zastrašoval i při následných výsleších na oddělení. Muž vystupoval jako utajený svědek a čeká ho nová identita.

Kauza mi zničila život, tvrdil Rom
Všichni obžalovaní požadovali dnes u soudu zrušení rozsudku. Podle nich napadený muž lhal a některá zranění měl ještě dříve, než se s ním začali Romové prát. Horváth navíc uvedl, že muž nejprve napadl je. Shodně odmítli, že by proti němu použili lopaty.

Barkóci pak rozhodně popřel, že by ho zastrašoval a vydíral. "Je to lhář. S rozsudkem nesouhlasím," tvrdil před soudem Barkóci na adresu zmláceného muže. "Tato kauza mi zničila život."

Po skončení dnešního jednání se nikdo z účastníků nechtěl k případu vyjadřovat. Romové již při jednání uvedli, že za jejich odsouzení může zčásti i mediální obraz, který o nich vytvořili novináři.

Autoři: ,

Rozdáváme plenky Pampers ZDARMA
Rozdáváme plenky Pampers ZDARMA

Otestujte s námi tři velikosti plenkových kalhotek Pampers Pants. A vyhněte se tak dalším "kakamitám" díky speciální zadní kapse a 360stupňovému...