Čtvrtek 13. června 2024, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vypadněte, hřímal Kalousek

Česko

PRAHA V poslaneckém klubu KDU-ČSL vypukla otevřená válka. Na jedné straně barikády stojí předseda lidovců Jiří Čunek, na druhé ministr financí Miroslav Kalousek.

Zatímco Čunek v pondělí ovládl celostátní konferenci a prosadil odmítnutí dohody o vládě, poslanci jsou spíše nakloněni Kalouskovi, který hodlá vládu dále podporovat. Podle informací LN by se k němu mohlo přidat až sedm dalších členů klubu. Včerejší jednání klubu se tak zvrhlo v ostrou přestřelku. Čunek dokonce z jednání na chvíli odešel, neboť Kalousek doslova požádal, aby z jednání „vypadl“ poradce šéfa KDU-ČSL a šéf odboru ministerstva pro místní rozvoj Jaroslav Orel.

Pokračování na straně 2

Dokončení ze strany 1

„Nikoho jsem neurážel. Ředitelé odborů ministerstev se nemají co v pracovní době flákat na poslaneckém klubu. Ti mají pracovat na ministerstvu. Takže jsem si dovolil zdvořile navrhnout, jestli by ten pán nemohl vypadnout, protože jeho úkolem je v zásadě jen vynášení informací,“ popsal incident Miroslav Kalousek, „Takže ten pán vypadl a jeho úkolu vynášení vnitrostranických informací se pak ujal předseda,“ dodal ministr financí. Ten včera oznámil, že na letním sjezdu lidovců nebude kandidovat ani na žádnou stranickou funkci, ani ve volbách do sněmovny. Navíc zvažuje, že pokud na sjezdu KDU-ČSL zvítězí Čunek nebo jemu blízcí, stranu opustí úplně. Spekuluje se, že by si pak mohl založit stranu novou.

Čunek ale včerejší situaci v klubu viděl jinak. „Pan Kalousek požádal silným a přehnaným způsobem, aby jeden z přihlížejících opustil tento sál. Udělal to skutečně emotivním způsobem, načež ten člověk se zvedl a řekl, že odejde. Když odcházel, tak on (Kalousek) ho ještě urazil. A já jsem se proti tomu postavil, že tady nebude nikdo nikoho urážet,“ popsal svůj pohled serveru iDnes Jiří Čunek. Po chvíli se ovšem na jednání klubu zase vrátil.

Poslanci: Chceme ještě jednat Větší část lidoveckých poslanců si přeje pokračovat v jednání o nové vládě, ačkoliv celostátní konference strany řekla v pondělí opak. Kalousek se dokonce pokoušel neúspěšně prosadit, aby už jednání nemohl vést Čunek. To poslanci sice těsnou většinou odmítli, vedení své strany ale uložili, aby jednání pokračovala.

„Respektuji rozhodnutí celostátní konference. Jsem ale pro to, aby se dále jednalo,“ řekl například Ladislav Šustr. Proti jsou naopak třeba Cyril Svoboda či Ludvík Hovorka.

Autor: