Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Vypočítej, kdy to bude

Česko

Chceme kvalitní a srovnatelné maturity, nebo chaos?

Obec Kovač má 250 obyvatel. Každý rok se v obci narodí nebo se přistěhují 3 obyvatelé. Každý rok 2 obyvatelé zemřou nebo se odstěhují. Vypočítejte, za kolik let se obec Kovač stane městem. Takto uvádí oficiální webová stránka, věnovaná nové maturitní zkoušce, příklad chybně formulované úlohy. Kde je chyba? V tom, že schází definice města.

Je to pěkný a názorný příklad. Zkusme si na takové úloze ukázat současnou situaci kolem státních maturit. Český stát investoval do přípravy státní maturity už 250 milionů korun. Bude-li projekt o dva roky odložen, bude to stát dalších 259 milionů. Bude-li projekt zrušen, musíme vrátit do Bruselu 185 milionů a na odstupném pro zaměstnance dalších 6 milionů. Vypočítejte, za kolik let budou Češi uvažovat racionálně. I tady schází definice racionality, ale jen na první pohled.

Hledáme-li definici selského rozumu, z přístupu ke státním maturitám přímo čiší. Když už jsme do projektu vrazili čtvrt miliardy a jeho zrušení by stálo jednou tolik, postupujme tak, abychom minimalizovali škody. Za co vlastně demonstrují odpůrci státních maturit? Za své právo mít nekvalitní maturitní zkoušky?

Čtěte „Účet za maturity...“ na straně 3

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!