Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vyprávěj, ozve se z obrazovek

Česko

Česká televize spouští seriálový projekt velkolepých rozměrů, který se ohlédne za posledním půlstoletím českých dějin.

Ty se v sáze Vyprávěj stanou pozadím pro osudy fiktivní rodiny Dvořákových.

Rodinná sága z produkce Centra zábavné tvorby České televize si neklade malé cíle. Seriál Vyprávěj chce prostřednictvím osudů fiktivní rodiny Dvořákových nahlédnout druhou polovinu 20. století, jak se odehrála v Československu.

Vyprávěj má mít až 104 dílů. Jen v prvních šestadvaceti je k vidění přes dvě stovky rolí a na čtyři tisíce komparzistů. Prvních třináct dílů je již hotových, zbývající třináctka první seriálové řady se bude dotáčet do začátku října. Premiéra úvodní části bude 31. srpna v osm hodin večer na ČT1, další díly stanice odvysílá každé pondělí v tentýž čas.

Děj začíná v roce 1964. Zpočátku se zaměřuje hlavně na rodiče vypravěče Honzy, kteří se setkají na pražské technice, v dalších dílech se pak má rozklenout do mozaiky lidských osudů a vztahů několika generací napříč dekádami. Seriál mapuje historii ve čtyřech cyklech, traktovaných přibližně po deseti letech, a sahá až do roku 2005.

Projekt začal dostávat obrysy v roce 2007, kdy producenti Filip Bobiňski a Petr Šizling (seriály Redakce, Horákovi) oslovili scenáristu Rudolfa Merknera (např. film Bobule) s konceptem retroseriálu z nedávné minulosti. Spojovalo je dětství v období socialismu, takzvaný fenomén Husákových dětí. Režie se nakonec ujal Biser Architev.

Každý díl využije dvě dokumentární sekce, které divákům přiblíží dobový kontext. Archivní stopáž výjimečně podpoří i děj související s konkrétními historickými událostmi, například upálení Jana Palacha nebo příjezd vojáků Varšavské smlouvy do Prahy. Autoři slibují, že události a kontext budou do příběhu zakomponovány nenásilně a nejen pomocí dobové stopáže, nýbrž také díky kostýmům a rekvizitám. Vyprávěj díky tomu obsáhne motivy jako první metro, fronty na televize, výjezdní doložky, olympiádu v Moskvě, céčka, listopad 1989, kuponovou privatizaci a další. Tvůrci se ve snaze o maximální autenticitu samozřejmě radili s historiky. „Vyprávěj není primárně zaměřený na politiku a její historické hodnocení,“ říká o seriálu s mottem „historie není černobílá ani objektivní, vždy jde o úhel pohledu“ Bobiňski. „Náš úhel pohledu na vyprávění je skrze pohled našich postav normální, běžné rodiny. Jejich osobní životy se odehrávají na pozadí historických, politických a společenských událostí, které do jejich života někdy více, někdy méně zasáhnou.“

Každá z početných postav se bude s dějinami vyrovnávat po svém. Podle tiskových informací se mezi nimi objevuje například „zásadový muž, který není v jádru ani komunista, ani disident, ale snaží se žít normálním životem a chovat se slušně“ i „novodobý Don Quijote, který říká, co si myslí, a taky to dělá – a má s tím, jako všichni jemu podobní, jen problémy“. Honzova otce Karla hraje Roman Vojtek, jeho slovenskou manželku Andrea Kerestešová. Dále se v seriálu objeví například Nina Divíšková, Marián Labuda, Veronika Žilková, David Prachař, Mahulena Bočanová, Tatiana Vilhelmová či Jiří Menzel.

***

Každý díl využije dva dokumenty, které přiblíží dobový kontext. Archivní stopáž výjimečně podpoří i děj související s historickými událostmi, jako je například upálení Jana Palacha nebo srpen 1968.

Vyprávěj napříč různými médii

Nový seriál ČT Vyprávěj má vskutku velkolepou reklamní kampaň. Vedle masivního nasazení upoutávek na obrazovce a v rádiích staví zejména na obdivuhodně propracovaných webových stránkách na adrese ceskatelevize.cz/vypravej. Jejich návštěvníci tam najdou mimo jiné chaty s herci a tvůrci, synopse dílů, medailony postav, vztahovou mapu, film ze zákulisí natáčení a další obsah. Skutečnou lahůdkou však je možnost zhlédnout aktuální díl on-line v předpremiéře a zejména unikátní časová osa, která pomocí archivních materiálů detailně ilustruje dobový kontext.

Autor: