Úterý 25. června 2024, svátek má Ivan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vyřazení změní jedině senzace

Česko

Českým fotbalistům zbývá v závěru kvalifikace MS porazit Severní Irsko a věřit v zázrak ze San Marina

PRAHA V posledních dnech se tomu nedá uniknout. Všichni kolem se modlí za nečekanou pomoc ze San Marina, čeští fotbalisté by si ale nejradši zacpali uši. Alespoň do chvíle, než dnes večer skončí jejich zápas se Severním Irskem.

Potom se sečtou všechny výsledky, udělá se konečný účet a bude jasno. Pokud San Marino proti Slovinsku neuhraje alespoň bod, bude české úsilí v Edenu bezpředmětné. Druhé místo ve skupině, postup do baráže a vidina mistrovství světa se pro Česko rozplyne, i když Severní Irsko porazí.

„Snad bude San Marino proti Slovincům bojovat a dřít stejně jako naposledy proti nám,“ připomněl trenér Ivan Hašek zářijový zápas s outsiderem skupiny, který skončil vysokým vítězstvím 7:0. „Ale ten zápas nás hodně bolel,“ tvrdil kouč.

Žádné rozptylování nehrozí Podvědomě český tým musí počítat spíš s variantou, že se senzace konat nebude. Jedna sázková kancelář vypsala na remízu San Marina stejně vysoký kurs jako na vítězství Jany Bobošíkové při loňské prezidentské volbě.

To je skutečná fotbalová utopie, navenek však chmurné úvahy hráči vytěsnili a stejně by to prý mělo vypadat na trávníku. „Motivace mi nechybí. Kdybychom to takhle brali, nemělo by smysl jezdit na přípravné zápasy nebo vůbec reprezentovat,“ konstatoval záložník Tomáš Hübschman.

Průběžným výsledkem ze San Marina se nikdo nebude rozptylovat až do závěrečného hvizdu. „Stejně jako v sobotu po tom pátrat nebudu. To by byla chyba,“ ujistil brankář a kapitán Petr Čech.

Domácí mužstvo zaměstná naplno jiný úkol. „Vítězství nad Severním Irskem. S tím nám nikdo nepomůže,“ pronesl Čech.

I ostrovní soupeř má ještě naději, že by mohl postoupit do baráže, ale potřeboval by ještě šílenější shodu okolností než jeho dnešní hostitelé. Zadarmo Irové body na stadionu Slavie určitě neodevzdají.

„V kvalifikaci nikdy nepropadli na hřištích soupeřů. Je to mužstvo s charakterem,“ varoval kouč Hašek, který má v plánu několik změn v sestavě.

Od začátku by mohl nastoupit v útoku Necid, který si o větší prostor řekl v sobotu při vítězství nad Polskem.

Pokud kvalifikace pro český tým skončí, objeví se v jeho dresu naposledy Marek Jankulovski. Ze současného kádru má spolu s Milanem Barošem největší počet reprezentačních startů.

„Nenímoc příjemné končit vyřazením ve skupině. Loučit se s nároďákem příští rok na mistrovství světa by bylo hezčí,“ litovala stabilní opora obrany. Víc než 78 vystoupení v reprezentaci už asi nestihne. „Rozlučku mu chceme alespoň co nejvíc zpříjemnit,“ slíbil alespoň gólman Čech. Nikdo další loučení podle něj v plánu nemá.

O své budoucnosti u národního týmu určitě promluví po zápase také Hašek. Spekulace o tom, že se na jeho místo posune z pozice asistenta Michal Bílek, nechtěl včera komentovat. „Soustředíme se na zápas, k dalším otázkám se vrátíme následně.“

Hašek by si přál, aby se diváci v Edenu dobře bavili. I když na mistrovství světa jeho tým nepostoupí, měl by dál myslet na budoucnost. „Jde nám také o vylepšení koeficientu, který bude hrát roli při losování další kvalifikace.“

***

Česko - Severní Irsko Kvalifikační utkání o mistrovství světa v Jihoafrické republice 2010

dnes od 20.30 v Edenu přímý přenos TV Nova

Rozhodčí: L. Duhamel - S. Duhamel, Capelli (všichni Francie) Pravděpodobné sestavy: Česko: Čech - Grygera, Hubník, Sivok, Jankulovski - Sionko, Rosický, Hübschman, Plašil - Baroš, Necid. Severní Irsko: Taylor - McAuley, McGivern, Hughes, Craigan -Johnson, Baird, McCourt, McCann, Davis - Healy.

Další závěrečná utkání skupiny: San Marino -Slovinsko Slovensko -Polsko

Proč je zápas důležitý: Malá naděje stále žije. Chce-li český tým ještě pomýšlet na postup z druhého místa do baráže, měl by utkání se Severním Irskem vyhrát. Třeba se stane zázrak a outsider ze San Marina obere Slovinsko o potřebné body.

Opustí Hašek post trenéra? Přebral národní tým v krizové situaci a udělal pro záchranu kvalifikace na světový šampionát maximum. Dnes by měl ale odpovědět na otázku, jestli vedle funkce svazového předsedy zůstane i reprezentačním trenérem, nebo za sebe najde adekvátní náhradu.

Derniéra Marka Jankulovského (na fotografii) Po téměř deseti letech se obránce AC Milán pravděpodobně rozloučí s reprezentací. Už dříve se nechal slyšet, že zůstane jen do chvíle, kdy bude stále žít naděje na postup na mistrovství světa.

Nezapomeňme na koeficient Ve hře je také koeficient pro losování příštího evropského šampionátu, podle nějž má Česká republika stále ještě šanci dostat se do prvního koše, a tak se v boji o účast na závěrečnému turnaji v Polsku a Ukrajině vyhnout nejtěžším soupeřům.

Tabulka 3. skupiny:

1. Slovensko 9 6 1 2 21:10 19

2. Slovinsko 9 5 2 2 15:4 17

3. Česko 9 4 3 2 17:6 15

4. Sev. Irsko 9 4 2 3 13:9 14

5. Polsko 9 3 2 4 19:13 11

6. S. Marino 9 0 0 9 1:44 0

Autor:

Rozdáváme plenky pro citlivou pokožku ZDARMA
Rozdáváme plenky pro citlivou pokožku ZDARMA

Hledáte pro svá miminka spolehlivou ochranu a chcete, aby se cítila jako v bavlnce? Nyní máte jedinečnou příležitost zapojit se do testování nových...