Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

„Vyretušovaný dekolt“

Česko

Berlusconimu vadila ňadra na Tiepolově obraze, nechal tedy zahalit Pravdu

ŘÍM Italský premiér a mediální magnát Silvio Berlusconi ukázal, že umí být i velice prudérní. V místnosti, kde se setkává s novináři, mu totiž natolik vadila odhalená ženská ňadra na obraze benátského mistra Giovanniho Battisty Tiepola, že je nechal zakrýt. Milovníky umění ale jeho rozhodnutí rozčílilo, napsal britský deník The Daily Telegraph. Jednasedmdesátiletý italský premiér sice výzdobu místnosti v Palazzo Chigi dříve sám vybral, ale nyní měl zřejmě pocit, že poprsí na 254 let staré alegorické malbě s názvem Čas odhaluje pravdu (Il Tempo scopre la Verita) by mohlo někoho z novinářů či hostů pobouřit. Proto dal zaměstnancům své kanceláře příkaz, aby původní obraz vyměnili za kopii, na níž bude ňadra zakrývat bílý závoj.

Fotografie pořízené na poslední tiskové konferenci dokazují, že ústřední postava obrazu byla retušována. Odhalený dekolt tedy nyní zakrývá látka.

Berlusconiho krok ale vyvolal posměch i pobouření. Například prezident Benátska Giancarlo Galan si myslí, že kancelář předsedy vlády slavného umělce urazila. „Ten, kdo vymyslel tuhle groteskní a absurdní věc, by měl být potrestán, protože urazil konkrétního umělce. Urážet Tiepola není dobrá věc,“ prohlásil Galan. „Skutečně doufám, že rozhodnutí provést tuhle absurdní, trapnou, nepochopitelnou a komickou retuš padlo bez jeho (Berlusconiho) vědomí,“ přidal se ke kritice Vittorio Sgarbi, který v době vlády předchozího Berlusconiho kabinetu pracoval jako podtajemník na ministerstvu kultury.

„Všichni to jsou blázni! A to i vzhledem k tomu, že za tím (krokem) zřejmě stálo přání, aby veřejnost nespojovala s ňadrem někoho, kdo je, jemně řečeno, velice přístupný dámskému šarmu,“ dodal. „Co teď budeme dělat se všemi těmi sochami žen, kterými jsou italská muzea obklopena?“ citoval Sgarbiho britský list The Independent. Pikantností celého případu je fakt, že zahalené ňadro na Tiepolově obrazu z období okolo roku 1743 patří dámě, která je nazývána Pravdou.

Autor:

Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete
Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete

Ajvar skvěle dochutí všechny grilované pokrmy. V redakci jsme vyzkoušely jemný i pálivý Ajvar, který se hodí k masu i zelenině. Jaké recepty se...