Pátek 12. dubna 2024, svátek má Julius
130 let

Lidovky.cz

Výroba letadla pro USA? Možná

Česko

V Aeru Vodochody dnes jednají o miliardové zakázce pro americkou armádu.

PRAHA Vedení Aera Vodochody dnes bude pokračovat v jednáních o rozšíření stávající výroby centrální části křídla – tzv. centroplánu pro letoun C-27J Spartan. Jeho výrobce, společnost Alenia Aeronautica, totiž vyhrál výběrové řízení na dodávku letadel pro vzdušné síly americké armády US Air Force.

Aera se nyní nová zakázka pro americkou armádu netýká. Pokud by se situace změnila, znamenalo by to v následujících deseti letech tržby zhruba šest miliard korun a vznik 150 nových pracovních míst.

Celá věc má ale háček. Vedení Alenia Aeronautica v pátek při představení svého letadla zaměstnancům Aera Vodochody znovu zopakovalo, že „americká“ zakázka pro Vodochody není vůbec jistá.

Aeronautica má totiž eminentní zájem účastnit se tendru na dodávku transportních letounů, které česká armáda nutně potřebuje. „Stávající letadla typu Antonov jsou už na hranici životnosti. Potřebujeme nová,“ řekl před časem první náměstek ministryně obrany Martin Barták.

Jeho ministerstvo ale o výběrovém řízení podle informací LN neuvažuje. Pracuje totiž s variantou, že se mu podaří získat dvě dopravní letadla výměnou za nepotřebné bitevníky L-159, jež se armáda bezúspěšně snaží už několik let prodat.

Ve hře je varianta, že by se přes zbrojařskou firmu Omnipol podařilo prodat šest až osm podzvukových bitevníků Bolívii a výměnou za ně prostřednictvím evropské letecké a kosmické společnosti EADS získat transportní letouny CASA.

Právě to se nelíbí Aeronautice. „Chceme, aby ministerstvo vyhlásilo regulérní výběrové řízení. Jsme totiž přesvědčeni, že máme nejlepší letadlo na světě a uspěli bychom,“ řekl LN ředitel prodeje Alenia Aeronautica pro střední a východní Evropu Massimiliano Marchisio. „Pokud tendr nebude, asi ani nedojde k rozšíření stávající spolupráce s Aerem Vodochody na letadle Spartan,“ dodal Marchisio.

Upřesnil však, že v žádném případě jeho společnost z Vodochod neodejde úplně.

Autor: