Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vyrůstá ztracená generace, je jim 30 a nikdy nepracovali

Česko

  13:05
PRAHA - Je to nelichotivá vizitka pro tuzemský trh práce: každý pětistý Čech nepracuje už déle jak osm let, nebo dokonce nikdy v životě nepracoval.
Vyrůstá ztracená generace, je jim 30 a nikdy nepracovali

Vyrůstá ztracená generace, je jim 30 a nikdy nepracovali foto: Shutterstock

V žebříčku nezaměstnanosti se sever Čech umisťuje už pravidelně společně s Moravskoslezským regionem na prvních dvou příčkách. Oba kraje však začínají nyní doplácet na to, že vzrůstající procento lidí bez práce oproti loňským rokům postupně navyšuje i podíl mladých lidí, kteří spadají do skupiny dlouhodobých pobíračů sociálních dávek.|

Statistiky tento nárůst po tisících odhalují: zatímco předloni bylo v Česku dlouho nezaměstnaných lidí mezi 15 a 29 roky necelých sedm tisíc a v roce 2008 dokonce jenom přibližně šest tisíc, za loňský rok už počet mladých "nemakačenků" atakoval hranici osmi tisíc lidí. "Práce se stává vzácným zdrojem, to je problém celé Evropy. Odbory jsou dost silné, drží ale místa jen pro ty, kteří jsou uvnitř. Vedle toho často funguje takzvaný marginální pracovní trh, v němž jdou lidé z jednoho krátkodobého zaměstnání do druhého, žijí od dávky k dávce a nemají, jak z toho ven," popisuje sociolog Ivo Možný.

Infografika


Frustrace z nezaměstnanosti se následně projeví na nárůstu kriminality. A to se podle expertů právě nyní děje v problémové oblasti Šluknovského výběžku. Situaci tam ještě umocňuje fakt, že sociálně slabí jsou sestěhováni na jedno místo. "Zapomíná se, že tím se tvoří de facto ghetto. Dříve se aspoň vědělo, že takovéto lidi nelze dávat na jediné místo. Všechny podobné případy z minulosti dopadly katastrofálně," tvrdí socioložka Jiřina Šiklová.

Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková se domnívá, že za eskalací sociálního napětí na Šluknovsku není jen nezaměstnanost. "Je to jedna z nejchudších oblastí republiky. Rozmohla se tam ale i vnitřní migrace, tedy přesun obyvatel v rámci místních měst. Řešíme ve spolupráci s agenturou pro sociální začleňování, jak se to dá na základě předchozích zkušeností řešit," říká Šimůnková.

KOLIK STOJÍ STÁT JEDEN NEZAMĚSTNANÝ ČLOVĚK? PODÍVEJTE SE


Dodává, že nechce, aby se praxe ze severu Čech ještě více promítla do už tak negativního postoje lidí k Romům. Kvůli silnému "anticikanismu" má její úřad do konce roku připravit speciální čtyřletou protiextremistickou kampaň. "Do konce září předložíme první náčrt konkrétního projektu. Start je naplánovaný a schválený vládou na příští rok," tvrdí Šimůnková.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!