Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vyšehrad: spor o zavěšenou cyklostezku

Česko

PRAHA Unikátní cyklostezku chystá už delší dobu pražský magistrát a Technická správa komunikací. Měla by obkroužit památnou Vyšehradskou skálu v místech, kde se zatím chodci a cyklisté proplétají Vyšehradským tunelem.

Cyklisté by pak objeli Vyšehrad po třímetrové, 70 metrů dlouhé lávce, zakotvené do vyšehradské skály v několika metrech nad vltavskou hladinou. Cyklostezka po pravém břehu Vltavy, která spojuje centrum města s Podolím, Modřany, Zbraslaví a rekreačními oblastmi na jihu Prahy, už z velké části existuje. Vyšehradský úsek však chybí. „ Vyšehradský tunel stěží postačuje pro pěší. Smíšený provoz chodců a cyklistů je nevhodný, až doslova nebezpečný,“ uvádí studie proveditelnosti, kterou zpracovala společnost Dopravní a inženýrské projekty. Podle ní po technické stránce nic nebrání tomu „ptačí cyklostezku“ nad řekou postavit.

Lidé z okruhu primátora Pavla Béma však včera LN řekli, že lávka se stavět nebude. Je to zcela nová a překvapivá informace.

„Kategoricky proti jsou památkáři z Národního památkového ústavu. Utkal jsem se s nimi a dopadlo to tak, že jsem jim navrhl jiné řešení. I pro mě je varianta se skálou trochu drsná představa,“ řekl poradce primátora Pavel Polák, který má na starosti cyklostezky v metropoli.

Pražský magistrát prý na Vyšehradě vybuduje náplavku a v budoucnu povede cyklostezku po ní. Současně zafixuje Vyšehradskou skálu, která padá. „Budeme na to shánět peníze z evropských fondů,“ dodal Polák. Vyšehrad je národní kulturní památka. Podle Ondřeje Šefců z Národního památkového ústavu je to magické místo podobného významu jako třeba Pražský hrad.

Autor:

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...