Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Výstava připomíná mecenáše Josefa Hlávku

Česko

PRAHA Studentské koleje, budova Národního muzea, Národohospodářský ústav, Česká akademie. To je jen část institucí, které založil a podporoval Josef Hlávka. Století, které právě včera uplynulo od jeho smrti, připomíná výstava Národního muzea v Lobkovickém paláci. K výročí úmrtí architekta a mecenáše se přihlásila také Česká národní banka vydáním stříbrné pamětní mince.

„Hlávkova osobnost je výjimečná zejména z toho hlediska, že v sobě shrnovala mnohé aktivity - umělce, architekta, organizátora vědy, mecenáše, praktického stavitele a podnikatele. Já myslím, že to je skutečně ojedinělé, a myslím si, že je právě symptomatické pro tuto dobu, že tuto mnohostrannost může ocenit,“ řekl Václav Pavlíček, předseda správní rady a prezidia Nadání Josefa, Marie a Zdenky Hlávkových. Nadaci Josef Hlávka ustavil ve své poslední vůli v roce 1904 a ta dosud spravuje jeho pozůstalost, přispívá k rozvoji vědy a umění a spolupracuje s vysokými školami a Akademií věd. Činnost nadace byla výrazně omezena za druhé světové války nacisty i později komunistickým režimem. Ačkoliv své působení po roce 1989 obnovila, přišla nevratně o většinu majetku, který jí komunistický režim zabavil.

U příležitosti jubilea věnovala nadace Národnímu muzeu bronzovou bustu Josefa Hlávky, kterou v roce 1901 vytvořil Josef Václav Myslbek. Bude vystavena ve střední hale muzea.

Výstava nazvaná Portae vitae Josefa Hlávky - stoletý odkaz mecenáše v Lobkovickém paláci potrvá do 27. července. Expozice připomene osud mecenáše i to, jak zasáhl do řady různých oborů. čtk

***

Nadace přispívá k rozvoji vědy i umění. Spolupracuje s vysokými školami a Akademií věd.

Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama
Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama

Zdá se, že se Agáta s ničím nemaže. Na první pohled ji nerozhodí žádný hejt, ani bývalí partneři, se kterými se dlouho soudila o rozložení péče o...