Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vystaví i sud orlických vrahů

Česko

Padesáté výročí Kriminalistického ústavu připomene výstava v Muzeu Policie ČR

PRAHA Sud, který použili „orličtí vrazi“, nebo námořní mina ze dna Vranovské přehrady. To by měla být největší lákadla výstavy „Kriminalistika proti zločinu“, kterou dnes v Praze slavnostně zahájí vedení policie a ministerstva vnitra.

Výstava v Muzeu Policie ČR v ulici Ke Karlovu má připomenout padesátileté výročí Kriminalistického ústavu Praha. Špičkové znalecké a expertní pracoviště bylo založeno 12. prosince 1958. Výstavu je možné navštívit od zítřka až do června příštího roku.

„Kořeny kriminalistického bádání v Česku ale sahají samozřejmě ještě hlouběji. Vznik moderní kriminalistiky je připisován do období Rakouska-Uherska, kdy byla vydána první příručka pro vyšetřující soudce, jež zaznamenala a shrnula vědní poznatky bádání té doby,“ říká současný ředitel Kriminalistického ústavu Emil Vančo.

Novodobé dějiny a začátky úspěchů českých vědců na poli kriminalistiky spadají do druhé poloviny 40. let minulého století. Tehdy vznikly v rámci nové Kriminální ústředny technický a identifikační odbor. „První z nich zahrnoval mechanoskopii, balistickou expertizu a fotografickou dokumentaci. Druhý se zabýval daktyloskopickou registrací a později byl rozšířen o biologickou laboratoř a další vědní obory, včetně písmoznalectví,“ říká Vančo.

Náplní práce pracovníků ústavu se staly výjezdy k nejzávažnějším trestným činům, zajišťování stop a zjišťování příčin událostí. „Samozřejmě musíme věci návazně zkoumat i v rámci znalecké činnosti a podílet se i na výzkumu využití nových technologií pro expertizy,“ vysvětluje pracovník ústavu Pavel Kolář.

Nové poznatky z praxe jsou už více než padesát let vydávány v Kriminalistickém sborníku, který patří k nejdéle vycházejícím publikacím svého druhu v Evropě. Podle Koláře Česko jako jedna z prvních tří zemí na přelomu 90. let minulého století například kooperovalo na speciálních skupinách pro potírání počítačové kriminality. „Vývoj se sice velmi zrychluje, ale i dnes se můžeme srovnávat s celou řadou jiných evropských zemí,“ říká Kolář.

A jaké další úspěchy za sebou pracovníci kriminalistického ústavu mají? Je jich dlouhá řada. Lze připomenout například vytipování zaměstnání „Spartakiádního vraha“ Jiřího Straky. Expertizy tehdy v šatech obětí objevily drobné kovové částice. Straka tehdy skutečně jako učeň pracoval s obráběcími stroji.

Autor:

AURES Holdings a.s.
NÁKUPČÍ AUTOMOBILŮ - BRNO (A12460)

AURES Holdings a.s.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč