Pondělí 15. dubna 2024, svátek má Anastázie
130 let

Lidovky.cz

Česko

Zrušme komunisty, žádá politiky výzva, kterou podepsali i Hašek či Koller

Vítěz hokejového turnaje na olympiádě v Naganu Dominik Hašek foto: FTV Prima / Teki Shine

Zařadit propagaci komunistické ideologie mezi trestné činy navrhují bývalí senátoři Martin Mejstřík a Jaromír Štětina. Poslance a senátory o totéž žádá otevřená výzva „Zrušme komunisty! aneb Kdy skončí Listopad“, pod níž se podepsali třeba vítěz olympiády v Naganu, bývalý hokejový brankář Dominik Hašek, rocker a frontman skupiny Lucie David Koller či herci Jan Hrušínský a Jan Potměšil.
  14:29

„Komunistická diktatura zdevastovala naši zemi právně, ekonomicky, ekologicky. A hlavně - lidsky, když nemravnost postavila nad morálku a lež nad pravdu. Studentská revoluce, která začala 17. listopadu 1989, počítala s tím, že po pádu komunismu bude komunistická strana a její ideologie jako zločinná zakázána. Nestalo se tak a již rok poté, 17. listopadu 1990, hovořili tehdejší studentští lídři o „ukradené revoluci“. Václav Havel věřil, že komunisté vymřou a tím se jich definitivně zbavíme. Ne všichni s ním souhlasili – soupis pokusů o postavení komunistů mimo zákon vyjde na několik strojopisných stran,“ upozorňují signatáři petice.

Na seznamu jsou i třeba filmová dokumentaristka Olga Sommerová, hudebník Jaroslav Hutka, scénárista, režisér a producent Václav Marhoul či herečka a zpěvačka Barbora Hrzánová.

„Zákon č. 198/1993 Sb. o protiprávnosti komunismu a o odporu proti němu sice exaktně popisuje zločiny komunismu, ale je pouze deklaratorní, jeho plnění nelze vymáhat a tudíž se jím nikdo neřídí,“ uvádějí.

Bývalí senátoři Mejstřík a Štětina s podobnou snahou v letech 2006 a 2008 neuspěli. Se svým apelem bývalí senátoři přišli v neděli, kdy uplynulo 76 let od komunistického převratu v bývalém Československu.

„Komunistický režim byl sice zákonem uznán jako zločinný v období let 1948 až 1989, ale zločinnou je ve skutečnosti celá komunistická ideologie, kterou nejde účelově omezovat nějakým obdobím,“ uvedli Mejstřík a Štětina.

„Zákaz komunistické ideologie dlužíme naší vlasti, sami sobě, ale především všem občanům Československa, kterým komunisté zničili životy,“ píše se ve výzvě osobností veřejného života.

Za větší nebezpečí považuji neomarxismus, řekl lidovec Dufek

iDNES.cz se obrátil na poslance a senátory, zda někdo z nich výzvu bývalých senátorů či signatářů otevřené výzvy podpoří.

„Já osobně ne,“ odepsal šéf senátního klubu ODS a TOP 09 Zdeněk Nytra.

„Výzva je to zajímavá. V této chvíli za větší nebezpečí považuji neomarxismus a stojím si zatím,“ odvětil šéf poslanců KDU-ČSL Aleš Dufek.

„Slyším to poprvé, což může být tím, že iniciativ a všeho je příliš,“ reagoval místopředseda senátního klubu Starostové a nezávislí Zbyněk Linhart s tím, že v zásadě je ale výzva OK. „Zatím o té aktivitě nic nevím,“ uvedl šéf senátního klubu SEN21 a Piráti Václav Láska.

„Soustředím se na jiné, pro mne akutnější priority,“ uvedla senátorka zvolená za opoziční hnutí ANO Věra Procházková.