Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

VZP mění pravidla: nemocnice mají umět rychle vyléčit, ne protahovat komplikace

Všeobecná zdravotní pojišťovna foto: Profimedia.cz

Všeobecná zdravotní pojišťovna plánuje nemocnicím nabídnout platby zohledňující kvalitu a efektivitu péče. Zkušebně by se „balíčky“ měly v některých nemocnicích zatím týkat plateb za endoprotézy kolen a kyčlí nebo za katetrizační ablace, kterými lékaři řeší fibrilaci srdečních síní. Výměn kolenního či kyčelního kloubu lékaři udělají téměř 50 tisíc za rok, ablací na srdci přes 10 tisíc.
  15:04

V pondělí o tom informovali zástupci pojišťovny.

Podobný způsob, kdy zdravotní pojišťovna platí za vyléčení pacienta, nikoliv za komplikace způsobené špatnou léčbou, které vyžadují další vyšetření či reoperace, podle Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) funguje v mnoha zemích včetně USA. Součástí léčby hrazené v balíčku budou jak vyšetření předcházející operacím, tak následná rehabilitace, celkem až 90 dní po výkonu.

S nabídkou dvouletého pilotního projektu chce VZP oslovit pět nemocnic věnujících se endoprotézám a tři provádějící ablace. „Výhodou je, že pokud všechno proběhne bez komplikací, dostane zdravotnické zařízení více (peněz), než by dostalo v současné době,“ popsal předseda správní rady pojišťovny poslanec Tom Philipp (KDU-ČSL). Za léčbu komplikací, které budou způsobené špatnou léčbou, ale pojišťovna podle něj nebude hradit nic navíc.

Ředitel VZP Zdeněk Kabátek se neobává, že by nemocnice, které na nový způsob úhrad přistoupí, odmítaly pacienty, u nichž by předpokládaly komplikace. Už v současné době jsou podle něj u těchto ortopedických výkonů jen asi ve dvou procentech a u vytipovaných zákroků na srdci asi čtyři procenta.

VZP by podle něj mohla uspořit v pilotním projektu až desítky milionů korun. Hlavní ovšem podle něj není úspora, ale nalezení modelu úhrady, která by zohledňovala vyšší kvalitu a efektivitu péče.

V roce 2022 lékaři podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) provedli více než 28 000 endoprotéz kyčlí a přes 19 000 operací kolene, loni za prvních devět měsíců 21 000 operací kyčle a přes 15 500 operací kolena.

Počty katetrizačních ablací každoročně rostou, podle posledních dat na webu České kardiologické společnosti jich v roce 2018 bylo asi 7500. Spolu se stárnutím populace fibrilací srdečních síní, které se tímto zákrokem řeší, přibývá, v roce 2030 jich bude podle dřívějších odhadů trpět více než pět lidí ze 100. Asi 80 procent pacientů je starších 65 let.

„Každý pacient bude mít svého koordinátora péče, který mu formou individuálního plánu léčby usnadní naplánování, objednání a průběh léčby.

Budou stanoveny cíle léčby, na jejichž hodnocení i hodnocení kvality celého léčebného procesu se bude podílet také přímo pacient,“ popsala VZP v tiskové zprávě. Ten bude v dotazníku hodnotit například míru snížení bolestivosti, možnosti zvýšení pohybové aktivity nebo subjektivní příznaky fibrilace síní.

Autoři: ,