Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vzpomínání na Karla Ančerla

Česko

VÝROČÍ

PRAHA Ke stému výročí narození dirigenta Karla Ančerla bude ve čtvrtek 10. dubna otevřena výstava ve foyeru Rudolfina. Vernisáž se uskuteční od 17.30 v Sukově síni, kde na věhlasného umělce zavzpomíná pianista Ivan Moravec. Vydavatelství Supraphon při této příležitosti pokřtí kompaktní disky a DVD řady Ančerl Gold, které k jubileu vydává.

Pietní akt u hrobu Karla Ančerla na Slavíně se odehraje 11. 4. v 11 hodin a v jeho jihočeském rodišti Tučapech si jej připomenou v neděli 13. dubna ve 14 hodin.

Slibnou kariéru Karla Ančerla (narodil se 11. 4. 1908) přerušila válka. Byl převezen do Terezína, kde se podílel na hudebních aktivitách, a po dvou letech byl zařazen do transportu do Osvětimi. Přišel o rodinu a sám vyvázl jen zázrakem. Vrcholné období umělecké činnosti Karla Ančerla začalo 20. října 1950, kdy byl jmenován uměleckým ředitelem České filharmonie. Pozvedl úroveň orchestru na světové parametry a intenzivně se věnoval také nahrávání. Po událostech v roce 1968 odešel do emigrace, stal se šéfdirigentem symfonického orchestru v Torontu. Zemřel 3. 7. 1973.

Autor:

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...