Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Tisíce „Wintonových vnoučat“ stále čekají na české občanství. Poslanci téma odkládají, kdy se k němu vrátí?


Sir Nicolas Winton z vlastní vůle organizoval v počátcích druhé světové války v Československu odjezdy židovských dětí do Británie. Zařizoval jejich přijetí v britských rodinách. Na sedm set dětí tak zachránil před jistou smrtí v nacistických koncentrácích (na snímku z roku 2007 s jednou ze zachráněných). | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Premium Původní zpráva
Tisíce potomků českých exulantů, kteří kdysi uprchli před nacisty i komunisty, si na české občanství počkají ještě minimálně půl roku. Na vině jsou podle vládní pětikoalice průtahy ve sněmovně.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Byť se o novele o státním občanství mluví už řadu let, doprovází ji jeden odklad za druhým. Vlády se vymlouvaly na covid, válku na Ukrajině, nejnověji právě na opoziční obstrukce.

„Je smutné, že se to stalo obětí politických sporů,“ řekl serveru Lidovky.cz Petr Papoušek, předseda Federace židovských obcí v ČR, která zastupuje zájmy i několika potomků tzv. Wintonových dětí, jimž český stát nebyl dodnes schopen vrátit české občanství.

„Opozice zdržuje provoz parlamentu obstrukcemi a nekonečným zařazováním různých mimořádných schůzí. Novela o státním občanství se měla v prvním čtení projednávat už před několika měsíci, obstrukce ale celý proces zablokovaly. Teď to vypadá, že v květnu už bude napevno zařazená debata o korespondenční volbě, teprve po ní se bude projednávat novela o občanství,“ řekl serveru Lidovky.cz poslanec Roman Bělor (STAN), který přijetí novely ve sněmovně iniciuje.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se