Pátek 7. června 2024, svátek má Iveta, Slavoj
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Wolf - přeběhlík číslo 4

Česko

Sociální demokraté přišli už o čtvrtého poslance * Wolf si stěžoval na situaci ve straně Paroubek ostře zaútočil na ODS * Šéf ČSSD zváží zrušení smlouvy o stavbě radaru

PRAHA Sociální demokraté přišli ve sněmovně o další hlas. Poslanec Petr Wolf v neděli odpoledne oznámil, že vystupuje jak z poslaneckého klubu ČSSD, tak i ze strany.

Svůj krok zdůvodnil nesvobodnou situací ve straně. „Přístup vedení ČSSD i vedení poslaneckého klubu ČSSD vnímám jako zcela nesvobodné, omezující a v rozporu s demokracií,“ prohlásil Wolf.

Zákonodárce si nejdříve stěžoval na to, že mu kdosi posílá výhrůžné SMS zprávy. Ty se měly týkat jeho vstřícného postoje ke stavbě amerického radaru: Wolf byl totiž jediným poslancem ČSSD, který nevylučoval, že by radar mohl podpořit. Trpělivost mu prý došla poté, co sprosté SMS zprávy začala dostávat i jeho manželka.

Wolfova rezignace vzápětí rozčílila vedení strany. Jiří Paroubek se veřejnosti omluvil, že jeho strana selhala, když nominovala takové poslance, jako je právě Wolf.

Vinu za odchod svého poslance ovšem Paroubek svalil na ODS. Podle předsedy ČSSD si největší vládní strana právě takto kupuje hlasy, které potřebuje pro své vládnutí. „Základní otázka je, komu to slouží. Slouží to ODS a vládě této strany. Ta je dlouhodobě jištěná tandemem Dalík - Šlouf,“ řekl Paroubek s tím, že ODS je korupční strana. Dodal, že divné je i to, že si Wolf v minulosti nikdy na nic nestěžoval. Vzápětí ale přiznal, že důkazy pro svá slova nemá.

„Vlastní názor se rovná zradě“ Paroubek také zopakoval, že ČSSD zváží zrušení smlouvy o umístění radarz v Česku, pokud bude prosazena „korupčními hlasy“. Takovou kritiku Wolf odmítl. „Pokud mne kdokoli z ČSSD označí za zrádce a přeběhlíka, potvrdí tím pouze mé správné rozhodnutí odejít z této strany, kde se vlastní názor rovná zradě. Nejsem přeběhlík, protože nikam nepřebíhám,“ dodal.

Paroubek následně Wolfa vyzval, aby se vzdal poslaneckého mandátu. Občanským demokratům pak vzkázal, že tímto končí jakákoliv spolupráce. Sociální demokraté nebudou vládě pomáhat ani během, ani v době předsednictví České republiky Evropské unii.

Wolf je ve sněmovně nováčkem, v lavicích zasedá první volební období.

Pokračování na straně 2

Dokončení ze strany 1

Wolf na sebe výrazněji upozornil v prosinci 2007, kdy chyběl ve sněmovně na klíčovém hlasování o nedůvěře vládě a o státním rozpočtu - do parlamentu vůbec nedorazil.

Svou neúčast tehdy vysvětloval nemocí, prý dostal infarkt. Až později vyšlo najevo, že se během své nemoci pokoušel složit profesuru na Vysoké škole báňské.

Vedení strany mu nakonec odpustilo. S jeho vysvětlením se spokojilo.

Wolf je čtvrtým zákonodárcem, který od voleb opustil ČSSD. Tři z nich vyloučila sama ze svých řad. Miloš Melčák a Michal Pohanka přišli o členství ve straně kvůli podpoře koaliční vlády, Evžena Snítilého vyloučili sociální demokraté za to, že při prezidentské volbě zvedl ruku pro Václava Klause.

***

Petr Wolf - poslanec, jemuž by radar až tak nevadil Poslanec Petr Wolf kandidoval za ČSSD na Ostravsku, kde je docentem na VŠB . Ve sněmovně na sebe upozornil třikrát. Nejprve v lednu 2007 při hasování o důvěře druhé Topolánkově vládě. Jako jediný poslanec vstal a místo formule „proti návrhu“ řekl: „Jsem proti návrhu“. Předseda Sněmovny Miloslav Vlček to jako hlas proti vládě neuznal s odůvodněním, že to není správná formule. Dalšího hlasování o důvěře vládě v prosinci 2007 se neúčastnil, protože byl údajně nemocný. Později se ukázalo, že ve stejnou dobu se snažil složit na Vysoké škole báňské profesuru. Vedení strany tehdy stačilo vysvětlení, že byl skutečně nemocný a z nemocnice si „jen odskočil“. Wolf také jako jediný socialista nebyl stoprocentně proti stavbě amerického radaru v Brdech. Po návštěvě Marshallových ostrovů naznačil, že „by mu radar až tak nevadil“.

Graf

Nové rozložení sil ve sněmovně

KSČM 26 křesel

ČSSD 70 křesel

(původně 74)

nezávislí

4 křesla

KDU-ČSL 13 křesel

zelení 6 křesel

ODS 81 křesel

celkem 200 křesel

Autor: