Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Z deseti soch stojí v Brně jen dvě

Česko

BRNO V Brně se zpozdil záměr radnice, který počítal s instalací deseti soch za deset let. Projekt Sochy pro Brno představili radní před čtyřmi lety. Dodnes přinesl dva objekty, z toho jeden ani nebyl slavnostně odhalen a náměstí, kde ho stavbaři instalovali, musejí ještě dodláždit. Podle primátora Romana Onderky zbrzdila projekt zčásti krize, zčásti odlišné představy o tom, jak mají sochy vypadat. Dvě sochy by se ale měly objevit na rekonstruovaném Moravském náměstí. Muž zvedající v podřepu ze země kvádr má symbolizovat spravedlnost. Panel pro jeho instalaci je připraven před Nejvyšším správním soudem. Další objekt, i když ne přímo socha, má stát nedaleko. Půjde o historickou mapu Brna. V sousedství katedrály mají zase technici vztyčit kříž, který vévodil letištní pláni při loňské návštěvě papeže Benedikta XVI. v Brně.

Záměr Sochy pro Brno měl původně jiné naladění. Měl připomínat osobnosti spjaté s Brnem. Autoři myšlenky mluvili například o spisovateli Karlu Čapkovi, který ve městě krátce studoval, herci Hugo Haasovi, který v Brně kromě studií působil v divadle, i literátovi Jiřím Mahenovi. V Brně strávil velkou část života a je zakladatelem městské knihovny. Podle Onderky od cíle instalovat sochu těmto osobnostem nikdo necouvnul.

Radnice však výtvarné soutěže na jednotlivé sochy bude vyhlašovat postupně, jak se budou rekonstruovat vhodná prostranství. Zmínil i další plány. „Uvažovalo se například o soše Martina Středy vedle jezuitského kostela,“ řekl. Středa patřil k obráncům Brna za třicetileté války. Biskup Vojtěch Cikrle prý také vyslovil myšlenku, aby k 1150. výročí příchodu Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu byla odhalena socha věrozvěstů.

Primátor naopak připustil krach záměru postavit jezdeckou sochu markraběte Jošta Lucemburského. Výtvarný návrh, s nímž sochař Marius Kotrba vyhrál uměleckou soutěž, se radním nelíbil. Musí se tak počkat na soutěž novou. Neprošel ani záměr kašny s objekty v podobě ryb na Dominikánském náměstí, někdejším Rybném trhu.

Regionální mutace| Lidové noviny - Čechy

Autor:

Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia
Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia

Dětská sestra a laktační poradkyně Lucia Berešová se pohybuje ve zdravotnictví již 19 let. Přestože se ke studiu střední zdravotnické školy dostala...