Čtvrtek 13. června 2024, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Z herce raperem? Ne tak docela

Česko

Film, který zachycoval přerod herce Joaquina Phoenixe v rapera, byl mystifikací

NEW YORK / PRAHA Velký rozruch na letošním festivalu v Benátkách vzbudil snímek Ještě jsem tady. Byl prezentován jako dokument o životě známého hollywoodského herce Joaquina Phoenixe v posledních dvou letech.

Phoenix v roce 2008 ohlásil, že končí s herectvím, a nadále se hodlá věnovat jenom hudbě, konkrétně rapu. Samo oznámení navíc v kombinaci s dojmem, jímž umělec působil při svém vystoupení v populární show Davida Lettermana, přivedly nemálo diváků k pochybnostem o Phoenixově duševním zdraví.

Uznávaný herec a Phoenixův blízký přítel a švagr Casey Affleck měl o hercově přerodu natočit dokumentární film. Snímek při premiéře v Benátkách vyvolal dost zaražené reakce, domněnky o tom, že Pheonixovi definitivně přeskočilo, se totiž zdál potvrzovat.

Kamera herce zachytila v situacích, řekněme, dost nedůstojných. Užívání drog, mejdany s prostitutkami, jak se říká, „plná čelní“ nahota. A především film konfrontuje hercovy narcistní řeči o tom, jak mu hudba pomáhá najít a odhalit jeho pravé já, s dost otřesnými skladbami, jež ve filmu znějí. Značnou dávku trapnosti prý obsahují scény, v nichž Phoenix pouští svoje pokusy hudebním veličinám, například Seanu Combsovi.

Hned po premiéře se objevily pochybnosti ohledně toho, zda záznamy ve filmu jsou autentické. Někteří kritici snímek přijali jako skutečný dokument, respektovaný recenzent Roger Ebert svůj text o filmu zakončil procítěným apelem na Phoenixe, aby se pokusil dát dohromady. Část publika se ale od počátku domnívala, že celá Phoenixova trapná sága byla pro kameru jenom sehraná.

Affleck dal teď skeptikům za pravdu. V rozhovoru pro New York Times řekl, že Phoenix v jeho filmu „podal životní výkon“, že se každá scéna v Ještě jsem tady natáčela několikrát. Často v nich vystupují najatí herci, a ne „skuteční lidé“ (David Letterman ovšem do věci zasvěcen nebyl). Režisér tvrdí, že autorský tým ani nenapadlo, že by jeho výtvor mohl někdo brát vážně, film prý neplánovali jako mystifikaci.

Snímek obsahuje dostatek náznaků, z nichž divák pozná, že nesleduje dokument. Joaquin Phoenix se teď bude muset zbavit své image poblázněné trosky, kterou v posledních dvou letech pečlivě a, zdá se, i velmi úspěšně budoval. Podle deníku Los Angeles Times už shání nové role.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!