Úterý 25. června 2024, svátek má Ivan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Z loupeže století obviní Půtu

Česko

PRAHA Údajný člen Berdychova gangu Tomáš Půta je podezřelý z účasti na takzvané loupeži století, při níž bylo v září 2002 při přepadení auta bezpečnostní služby v Praze 6 uloupeno 153 milionů korun.

Žalobci totiž podle mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánky Zenklové požádají Irsko, aby jej vydalo k případnému trestnímu stíhání i pro tento trestný čin. Irský soud letos Půtu vydal k trestnímu stíhání do Česka pouze kvůli skutkům spjatým s činností gangu. Za účast na několika loupežích má jít na 10 let do vězení. „Irsko bude požádáno o rozšíření důvodů vydání obviněného v souvislosti s loupeží na Evropské (ulici),“ řekla Zenklová bez dalších podrobností.

Pokud irská strana vyhoví, lze předpokládat, že Půta bude kvůli loupeži obviněn.

Půtův obhájce Jaroslav Ortman řekl, že tento krok čekal. „Můj klient popírá jakoukoli účast na loupeži století. Je mi jasné, že policie má zmapován řetěz osob, kteří se podle ní na loupeži podíleli, ale tvrdím, že Půta do tohoto okruhu nepatří. Proč by dělal v Irsku stavebního dělníka, když by měl přístup k tolika penězům z Čech.“

Středočeský krajský soud začátkem října v poslední části rozsáhlého procesu s takzvaným Berdychovým gangem poslal Půtu na deset let do vězení za účast na několika loupežích. Ve většině případů se členové gangu podle spisu vydávali za policisty, když používali policejní uniformy či pozměněné policejní průkazy. Některým z obětí podle obžaloby způsobili vážná zranění.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!