Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Z nádraží vznikne nové centrum

Česko

Žižkov by se v budoucnu měl stát moderní čtvrtí podobné pařížské La Defénse

Na největším nezastavěném pozemku v centru Prahy by mělo vyrůst nové centrum Žižkova. Moderním střediskem Prahy 3 by se tak měla stát oblast dnešního vysloužilého nákladového nádraží.

PRAHA Část Žižkova jako obdoba moderní pařížské čtvrti La Défense. Prodloužená Olšanská ulice, ze které vznikne bulvár, který podobným způsobem jako ve francouzské metropoli propojí historickou část města s novou.

To není fikce, ale reálné plány do budoucna městské části Praha 3. Nákladové nádraží na Žižkově totiž dávno přestalo plnit svoji funkci. Více než cokoliv jiného již dlouho připomíná obří skladiště se starými kolejemi. Městská část se rozhodla tento pozemek využít a vybudovat tu nové centrum, které zatím Žižkovu chybí.

„Rozhodně ale nechceme doprostřed Žižkova posadit třicetihektarovou pevnost Alcatraz -uzavřené ghetto luxusního bydlení a hypermarketů, které nebude se zbytkem Žižkova souznít,“ řekl člen komise pro územní rozvoj, radní Pavel Hurda.

Představa města je taková, že by zde vyrostla nová, převážně obytná čtvrť města. Kromě bytů a administrativních budov by tu ale Pražané našli i rozsáhlý park, nebo například hypermarket na Basilejském náměstí. Zkrátka vše, co zatím této městské části chybí. Základem celé vize je plán, aby se nově využitý prostor bývalého nádraží stal protiváhou historického Žižkova a Vinohrad.

Podle plánu komise pro územní rozvoj by se změny nevyhnuly ani Olšanské ulici. Ta by nebyla ukončena u Jana Želivského, ale pokračovala by dál jako hlavní třída celé této nové části města. V Praze by tak vznikl úplné nový bulvár. Navíc by po něm měla jezdit tramvaj.

„Chystáme se společně s třetí městskou částí navrhnout Dopravnímu podniku napojení takové linky. Rozvoji nové čtvrti by to velmi prospělo,“ vysvětlil vedoucí odboru územního rozvoje Zdeněk Fikar.

Dosavadní návrhy si kladou za cíl plynule navázat na současný Žižkov i z hlediska výškového horizontu. „Většina budov bude mít základní výškovou úroveň, která nepřekročí šest podlaží. Samozřejmě také počítáme i s několika místními dominantami. Ty ale nebudou vyšší než vysílací věž Telefónica O2,“ zdůraznil Fikar.

Do této nové čtvrti by se v budoucích dvaceti letech mohlo nastěhovat až patnáct tisíc obyvatel. Pokud všechna jednání proběhnou hladce, mohla by přestavba začít již v roce 2012.

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat