Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Z pozice manažera nekřičím

Česko

PRAHA Sportovní manažer, kapitán, ale hlavně jeden z mnoha zkušených hráčů v kádru Sparty. Tak o sobě mluví útočník David Výborný (33), který se do mateřského klubu vrátil před sezonou z NHL. Naposledy Výborný působil ve Spartě během výluky v zámořské soutěži v sezoně 2004/05. „Změnilo se toho hodně,“ říká Výborný, kterého v holešovickém klubu koučuje jeho otec František. „Už jenom když stojím na ledě, tak vidím, jak se hala mění k lepšímu,“ dodal pětinásobný mistr světa.

* Pro Spartu začíná extraliga v Litvínově, což je rodné město vašeho spoluhráče Martina Ručinského. Bude to něčím zvláštní?

Myslím, že je vcelku jedno, kde začínáme. Okořeněné je to tím, že Martin je odtamtud. Úvodní kola budou všude stejná. Chceme hlavně uhrát dobrý výsledek. V týmu panuje zdravá nervozita, věřím, že nám nebude svazovat ruce.

* Cítíte větší tlak, protože tým povedete jako kapitán?

Je tady víc zkušených hráčů, že mám to céčko, tak to je vcelku jedno.

* Cítíte se stejně manažerem, jako jste hráčem?

Já jsem hlavně hráč a na to se soustředím.

* Víte kolik času jste v létě strávil v kanceláři?

Během přípravy jsem nejvíc času trávil na ledě, byl jsem rád, že jsem pak mohl jít domů a odpočinout si. Pak v pondělí po tréninku máme vždy schůzky s vedením, které absolvuju. Zatím se rozkoukávám, ale až skončím s hokejem, tak si myslím, že mě to bude naplňovat a bavit.

* Vynadal jste už někomu z pozice manažera?

Ne, to bych vynadal jen jako hráč. Když se nám nedařilo v nějakých zápasech, tak už jsem něco řekl, člověk ale vždycky musí být naštvaný především sám na sebe. Hlavně musí hrát dobře on a pak může teprve něco říkat jiným.

* Takže to spoluhráči berou?

Je lepší křičet na někoho z pozice hráče, a ne manažera, který už ten hokej nehraje.

* Do nejvyšší soutěže se vracíte po třech letech. Co se mezitím změnilo?

Změnilo se toho hodně. Už jenom když stojím na ledě, tak vidím, jak se hala mění k lepšímu. Samozřejmě i tým je jiný.

* Ročník byste měl začít v elitní formaci s Martinem Ručinským a Petrem Tonem na křídlech. Jaká je to spolupráce?

Tak já doufám, že nám to půjde. Hrajeme spolu od začátku přípravy, už jsme si na sebe zvykli. Ale samozřejmě není dané, že tahle lajna bude hrát celou sezonu spolu. Křídelních hráčů je tu strašně moc, takže trenéři můžou improvizovat. Ale byl bych rád, kdyby nám to takhle vydrželo celý rok.

* Vaše lajna má už dokonce přezdívku „Top Gun“. Víte, jak vznikla?

To nám dal trenér brankařů pan Bruk. Má takovej svůj hezkej svět.

* Chtěl byste se proletět ve stíhačce?

To určitě ne. „Top Guni“ jsou ale spíš Růča s Toňákem, já už jim nestačím. Já bych jim měl hlavně nahrávat a podporovat obranu, protože hraju centra dozadu.

* Jaký pocit máte z týmu?

Poprvé po dlouhé době jsem se Spartou absolvoval taky letní přípravu, což pro mě bylo hodně důležité. S mužstvem jsem od začátku a zatím mě to naplňuje a vždycky se těším do kabiny. Snad mi to vydrží. (smích)

* Na reprezentaci už nemyslíte?

Teď se soustředím jen na Spartu. Chci být taky víc s rodinou. Uvidím, jak na tom budu zdravotně.

***

Vizitka útočníka Davida Výborného Třiatřicetiletý útočník začal svou profesionální kariéru ve Spartě. Do nejvyšší soutěže naskočil poprvé v šestnácti letech. Se Spartou pak během své kariéry dvakrát vyhrál mistrovský titul. Výborný také drží český rekord v počtu účastí na mistrovství světa, kde byl celkem dvanáctkrát, z toho si pětkrát odvezl zlato, vybojoval stříbrnou a dvě bronzové medaile. Bronz má také z olympijských her v Turíně. V pětadvaceti letech odešel Výborný do zámoří, kde v týmu Columbus Blue Jackets odehrál sedm sezon.

Autor:

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...