Sobota 2. března 2024, svátek má Anežka
130 let

Lidovky.cz

Z Valujeva je boxer na odpis

Česko

Ve světě tvrdých pěstí se o výsledku nerozhoduje vždy jen v ringu. Další indicií je výsledek víkendového souboje Valujeva s Hayem.

PRAHA Ještě před rokem platila chodící hora svalů jménem Nikolaj Valujev ve světě profesionálního boxu za neporazitelnou.

Loni v prosinci si na něm vylámal zuby legendární Evander Holyfield, letos v červnu se dostal obrovitý Rus bez boje zpět k titulu WBA, který mu uzmul v roce 2007 Uzbek Ruslan Čagajev.

Zdálo se, že Valujeva nemůže nic zastavit. Stačilo ale, aby do světa těžké váhy vpadl drzý David Haye, který připravil Valujevovi teprve druhou porážku v profesionální kariéře a z ruského bijce je rázem muž na odpis.

Stejně tak, jak se to stalo v posledních dvou letech Ibragimovi, Čagajevovi či právě Holyfieldovi.

Proč ten náhlý obrat? „Pro úspěch potřebuje boxer nejen skvělého trenéra, ale také silný promotérský tým, což Haye splňuje,“ přibližuje poměry v zákulisí profesionálního boxu Jaromír Soukup, šéf české promotérské stáje Médea Boxing Team.

Brit tak bez boje získal na svou stranu ještě před vítězným zápasem s Valujevem nejsilnějšího možného spojence, Dona Kinga.

Tedy paradoxně stejného promotéra, který stojí i za obrovitým Valujevem. King totiž zřejmě dobře vycítil, který ze soupeřů mu může v dalších letech lépe posloužit. I proto se už druhý den po střetnutí začalo spekulovat, že King Hayemu nabídl smlouvu a Valujeva poslal do „starého železa“.

„Výsledek jejich souboje těmto spekulacím nahrává. Je možné, že King mohl Valujeva skutečně hodit přes palubu,“ souhlasí Ondřej Pála, nejlepší česká těžká váha.

Končí nudné období těžké váhy „Rozhodčí nežijí ve vakuu, vnímají okolní vlivy a zájmy, stejně jako v jiných sportech. Ve fotbale také mají v zápasech výhodu silnější nad slabšími,“ připomíná Soukup.

Skončila tady skutečně Valujevova nadvláda? „Podle mě Valujev skončil. Přišlo mi po zápase, že se i loučil s fanoušky, působil odevzdaně,“ má jasno Pála.

„Uvidíme v následujících týdnech, záleží, nakolik jej podrží jeho stáj Sauerland,“ oponuje Soukup. I to dokazuje, jak je profesionální box momentálně nečitelný.

Jisté jsou jen dvě věci. S nástupem Hayeho na mistrovský trůn skončilo nudné období těžké váhy. A také to, že se v jeho blízkosti stále častěji bude objevovat postarší vitální černoch, s bílými trčícími vlasy vzhůru jako anténami.

Jak výstižné, Donu Kingovi totiž nikdo a nic ve světě boxu neunikne. Zvlášť když stejně jako Haye voní slávou a penězi.

***

Profil Promotér Donald „Don“ King

Narodil se v roce 1931 v černošském ghettu v Clevelandu. V osmnácti letech se v něm naplno probudil obchodní talent, postupně si vydobyl v místním podsvětí přezdívku Kmotr. Tamu zůstala také v boxerském světě, kde se staral od počátku 70. let minulého století o největší zápasy. Domlouval například legendární souboje Muhammada Aliho s Georgem Foremanem či Joem Frazierem nebo obě neméně slavné řežby Holyfielda s Tysonem.

Autor:

Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování
Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování

Na brněnském výstavišti proběhne od čtvrtka 29. února do soboty 2. března veletrh ProDítě. Najdete tam přehlídku kočárků, autosedaček a dalšího...