Neděle 24. října 2021, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Z Valujeva je boxer na odpis

Česko

Ve světě tvrdých pěstí se o výsledku nerozhoduje vždy jen v ringu. Další indicií je výsledek víkendového souboje Valujeva s Hayem.

PRAHA Ještě před rokem platila chodící hora svalů jménem Nikolaj Valujev ve světě profesionálního boxu za neporazitelnou.

Loni v prosinci si na něm vylámal zuby legendární Evander Holyfield, letos v červnu se dostal obrovitý Rus bez boje zpět k titulu WBA, který mu uzmul v roce 2007 Uzbek Ruslan Čagajev.

Zdálo se, že Valujeva nemůže nic zastavit. Stačilo ale, aby do světa těžké váhy vpadl drzý David Haye, který připravil Valujevovi teprve druhou porážku v profesionální kariéře a z ruského bijce je rázem muž na odpis.

Stejně tak, jak se to stalo v posledních dvou letech Ibragimovi, Čagajevovi či právě Holyfieldovi.

Proč ten náhlý obrat? „Pro úspěch potřebuje boxer nejen skvělého trenéra, ale také silný promotérský tým, což Haye splňuje,“ přibližuje poměry v zákulisí profesionálního boxu Jaromír Soukup, šéf české promotérské stáje Médea Boxing Team.

Brit tak bez boje získal na svou stranu ještě před vítězným zápasem s Valujevem nejsilnějšího možného spojence, Dona Kinga.

Tedy paradoxně stejného promotéra, který stojí i za obrovitým Valujevem. King totiž zřejmě dobře vycítil, který ze soupeřů mu může v dalších letech lépe posloužit. I proto se už druhý den po střetnutí začalo spekulovat, že King Hayemu nabídl smlouvu a Valujeva poslal do „starého železa“.

„Výsledek jejich souboje těmto spekulacím nahrává. Je možné, že King mohl Valujeva skutečně hodit přes palubu,“ souhlasí Ondřej Pála, nejlepší česká těžká váha.

Končí nudné období těžké váhy „Rozhodčí nežijí ve vakuu, vnímají okolní vlivy a zájmy, stejně jako v jiných sportech. Ve fotbale také mají v zápasech výhodu silnější nad slabšími,“ připomíná Soukup.

Skončila tady skutečně Valujevova nadvláda? „Podle mě Valujev skončil. Přišlo mi po zápase, že se i loučil s fanoušky, působil odevzdaně,“ má jasno Pála.

„Uvidíme v následujících týdnech, záleží, nakolik jej podrží jeho stáj Sauerland,“ oponuje Soukup. I to dokazuje, jak je profesionální box momentálně nečitelný.

Jisté jsou jen dvě věci. S nástupem Hayeho na mistrovský trůn skončilo nudné období těžké váhy. A také to, že se v jeho blízkosti stále častěji bude objevovat postarší vitální černoch, s bílými trčícími vlasy vzhůru jako anténami.

Jak výstižné, Donu Kingovi totiž nikdo a nic ve světě boxu neunikne. Zvlášť když stejně jako Haye voní slávou a penězi.

***

Profil Promotér Donald „Don“ King

Narodil se v roce 1931 v černošském ghettu v Clevelandu. V osmnácti letech se v něm naplno probudil obchodní talent, postupně si vydobyl v místním podsvětí přezdívku Kmotr. Tamu zůstala také v boxerském světě, kde se staral od počátku 70. let minulého století o největší zápasy. Domlouval například legendární souboje Muhammada Aliho s Georgem Foremanem či Joem Frazierem nebo obě neméně slavné řežby Holyfielda s Tysonem.

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!