Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Za chronickou únavou může být virus

Česko

RENO, USA Lidé trpící chronickým únavovým syndromem si stěžují na vyčerpání a na bolesti hlavy, často je trápí i bolavé klouby. V některých případech se objevuje i zimnice a poruchy spánku. Lékařská vyšetření u pacienta neodhalí žádné fyziologické změny, a to jejich situaci ještě zhoršuje. Postižení někdy čelí podezření, že své obtíže zveličují.

Výzkum prováděný týmem vedeným Judy Mikovitsovou z nevadského Whittemore Peterson Institutu však odhalil, že většina pacientů se syndromem chronické únavy má v organismu virus XMRV (Xenotropic murine leukemia virusrelated virus), případně si proti němu již vytvořili protilátky. Ze vzorků odebraných stovce pacientů se syndromem se virus XMRV našel v 68 případech. Ve skupině 218 zdravých lidí bylo nositelů tohoto viru jen osm, uvádí studie publikovaná v časopisu Science. Podle nejčerstvějších údajů má protilátky proti viru XMRV celých 95 procent lidí se syndromem.

Autor:

7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství
7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství

Hladina hormonů v těle se v průběhu těhotenství mění stejně jako chutě a jídelníček. Mnoho těhotných také trápí časté nevolnosti. Následkem toho...