Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Za injekci peníze na ruku, zvažuje nová vláda. I menší částka by mohla podle expertů přemluvit odmítače vakcíny

Očkovací centrum na hlavním nádraží v Praze foto:  Petr Topič, MAFRA

Lékařům, kteří přesvědčí pacienta k očkování proti covidu, náleží od zdravotní pojišťovny asi čtyřstovkový bonus. Podle marketérů a některých epidemiologů či virologů by vyšší akceleraci celého procesu vyvolalo, kdyby odměny dostávali ti, kdo s očkováním pořád ještě otálejí, aniž by ho zarputile odmítali.
  5:00

Pětikoaliční vláda, která se má ujmout správy země dle očekávání ještě před Vánoci a která nastoupí do vzedmuté covidové vlny, si dohnání vakcinačního deficitu klade jako jeden z přednostních cílů. Proto se bude mimo jiné zaobírat námětem, jestli lidem rozhodování neulehčit finanční motivací.

„Nejlepší opatření pro boj s covidem je proočkovanost populace. Česká republika v tomto směru v evropském měřítku pokulhává. To je bezpodmínečně nutné napravit. Pozitivní stimulace obyvatel je jedna z možných cest ke zlepšení, nicméně na ní musí být jasná politická shoda,“ řekla webu Lidovky.cz předsedkyně sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

I nová vláda hodlá spoléhat především na nepřestajné a trpělivé vysvětlování, na kampaň. „Nově očkovaní mají už nyní nárok na 500 korun bonusu u pojišťovny, které mohou využít například na nákup v lékárně. Cesta k vyšší proočkovanosti ale vede především přes neustálou komunikaci přínosů vakcíny, přímé oslovování rizikových skupin a větší zapojení například praktických lékařů,“ sdělil webu Lidovky.cz předseda ODS a budoucí premiér Petr Fiala. Marketéři ale mají za to, že samotná slova už mnoho srdcí neotevřou.

Stoprocentní nemocenská

Podle údajů Chytré karantény tu zatím podstoupilo alespoň jednu dávku 70 procent dospělé populace. Kvůli kromobyčejné nakažlivosti varianty viru delta to však chce alespoň 80 procent, aby se vytvořil ochranný štít kolektivní imunity. V Evropě jsou státy, které osvědčují, že toho lze dosáhnout: v Irsku zašlo na injekci devět dospěláků z deseti, v Portugalsku hlásí zdolání 86 procent.

Že by byl spásonosný zrovna finanční šťouchanec, potvrzuje rozsáhlý průzkum, který si před časem nechal udělat Úřad vlády, když ladil strategii vakcinační agitace. „I část lidí, kteří jsou extrémně proti vakcíně, by se nechala přesvědčit finanční iniciativou. A to nejde o velké částky,“ popsal serveru Lidovky.cz již dříve marketingový stratég Eduard Piňos z iniciativy Cesta ven, což bylo sdružení komunikačních agentur zajišťujících první fázi vládní kampaně.

Účinná „sazba“ by mohla začínat už na pětistovce, přičemž s nulou navíc by vzrostla i ochota. Obdobně funkční by byla dle průzkumů i záruka dvou- až třídenní nemocenské se stoprocentní náhradou mzdy. Někteří lidé se bojí, že na dávku zareagují prudce a vyřadí je z provozu, a nechtějí nebo si ani nemohou dovolit přijít kvůli tomu o směny.

Vláda Andreje Babiše (ANO) před časem schválila dvoudenní placené volno pro všechny státní zaměstnance, co se letos nechali či nechají naočkovat. Pro soukromý sektor totéž doporučila, ale nařídit to nejde. Že by sám kabinet z rozpočtu rozdával vakcinační odměny, k tomu ministři nepřistoupili. Dělo se ale to, že v obchodních domech, kde se zřídil očkovací point bez rezervace, mohli „absolventi“ vyhrát mobil či tenisky. Některé firmy svým lidem finanční odměnu za podstoupenou injekci dávají. 

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!