Středa 29. května 2024, svátek má Maxmilián, Maxim
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Za miliardové ztráty opět trest nepadl

Česko

  13:50
PRAHA - Osmimiliardová ztráta Komerční banky zůstane i nadále bez trestu. Osm bývalých šéfů si již potřetí vyslechlo osvobozující verdikt, tentokrát od obvodního soudu pro Prahu 1. Bankéři čelili obvinění z porušování povinnosti při správě cizího majetku, vinu na ztrátě peněz ale odmítají.

Komerční banka. foto: Lidové noviny

O kauze soud rozhodoval již potřetí, dva osvobozující verdikty ale vždy předtím zrušil městský soud. I proti tomuto rozsudku se lze odvolat. První osvobozující rozsudek vynesl obvodní senát v prosinci 2005. Konstatoval, že žalované skutky nejsou trestnými činy, a banku odkázal s nárokem na náhradu škody na občanskoprávní řízení. Městský soud ale v neveřejném zasedání tento první rozsudek zrušil s tím, že je předčasný. Ve druhém kole hlavního líčení však obvodní soud rozhodl stejně jako napoprvé. Odvolací soud prvoinstanční verdikt opět zrušil loni v srpnu.

Obviněným hrozí dva roky až osm let vězení. Muži z bývalých představenstev KB - Karel Bednář, Petr Budínský, Tomáš Doležal, Jaroslav Mareš, Bořivoj Pražák, Pavel Ševčík, Lubomír Štěpáník a Ladislav Vinický jsou stíháni od května 2000. Mezi obžalovanými byl i tehdejší generální ředitel KB Jan Kollert, který byl stíhán jen za jeden, poslední skutek z roku 1999. Kollert ovšem zemřel. 

Oobžaloba viní bankéře z toho, že porušili při obchodování banky s B.C.L. v letech 1997 až 1999 povinnost opatrovat a spravovat cizí majetek. KB tak prý utrpěla rekordní, zhruba osmimiliardovou ztrátu. Představenstvo podle obžaloby schválilo finanční limity pro otevření dokumentárních akreditivů pro B.C.L., přestože jejich zajištění bylo nedostatečné.

Alon se stal klientem KB v roce 1996 s plánem údajných mezinárodních obchodů s obilím z Ruska. Finance čerpal tak, že mu KB otevřela takzvané dokumentární akreditivy, na jejichž základě poskytuje klientovi peníze na určitý obchod výměnou za to, že zajistí zboží odpovídající hodnoty. Zároveň někdy blokuje část sumy na účtu pro případ, že klient peníze nevrátí. Alon postupně získal až 250 milionů dolarů - bezmála osm miliard korun. Pak se
ale ukázalo, že banka nemá zboží ani blokované peníze.

Bankéři na samém počátku případu naznačovali, že jsou stíháni na politickou objednávku. Postupem času to vypadalo, že případ k soudu vůbec nepůjde. Státní zástupce totiž jejich stíhání zastavil s tím, že se neprokázalo jejich napojení na Alona ani to, že jednali v úmyslu poškodit banku. Nadřízené zastupitelství však rozhodnutí o zastavení stíhání zrušilo.

Autoři: ,

Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA
Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA

Už jste slyšeli o nové pokračovací mléčné výživě BEBA SUPREMEpro 2 určené dětem od ukončeného 6. měsíce? Nyní můžete tuto nejdokonalejší recepturu...