Pátek 21. června 2024, svátek má Alois
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Za prodej léků na výrobu pervitinu dostali lékárníci osm a čtyři roky vězení

Česko

  15:59
KLADNO - Okresní soud v Kladně vyměřil čtyři roky vězení lékárnici Anně Paláskové, která podle obžaloby prodávala ve velkém léky využitelné k výrobě pervitinu. Současně jí na pět let zakázal působit v oboru. Rozsudek není pravomocný, protože obžalovaná se na místě odvolala ke krajskému soudu. Stejný případ řešil i Obvodní soud pro Prahu 7. Za prodej léku Nurofen lidem, kteří z něj pak vyráběli pervitin, poslal provozovatele pražské lékárny na osm let do věznice s ostrahou.
Léky proti chřipce a nchlazení jsou často zneužívány k výrobě pervitinu (ilustrační foto)

Léky proti chřipce a nchlazení jsou často zneužívány k výrobě pervitinu (ilustrační foto) foto:  František Vlček, Lidové noviny

Lidé si podle soudu chodili do lékárny v kladenském obchodním domě Tesco pro větší množství léků, jako jsou Modafen či Panadol Plus Grip. Tyto přípravky jsou sice volně prodejné, ale obsahují pseudoefedrin, který lze využít k výrobě pervitinu. Palásková podle žalobkyně prodávala zájemcům větší množství těchto léků, v jednom případě až 99 balení, a navíc za vyšší cenu, než byla běžná. Podle státní zástupkyně rovněž prodávala bez předpisu kodein.

Léky prý zákazníkům předávala v neprůhledných taškách nebo v době, kdy v prodejně nikdo nebyl. Podle soudu bylo zřejmé, že si je tito lidé nekupují k léčení chřipky. Uznal proto ženu vinnou z pomoci k nedovolené výrobě a jinému nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy.

"Zohlednili jsme dobu páchání, větší rozsah, počet případů a celkové množství látky, která byla nebo měla být vyrobena z léků, které byly prodány," uvedl soudce Ladislav Koudelka.

Ženu podle něj usvědčily záznamy z průmyslových kamer, výpovědi svědků, záznamy na pokladně a kniha, do níž zaměstnanci zapisovali své příchody a odchody. "Prakticky v celém souhrnu těchto důkazů vyplývalo, že se jednání obžalovaná dopouštěla," dodal Koudelka.

Lékárna v kladenském Tesku byla podle policie vyhledávaným místem narkomanů nejméně rok. Podle svědků si tam jezdili pro léky nejen lidé z Kladna, ale i z Prahy a okolí. Původně byly stíhány dvě lékárnice, jedna ale mezitím zemřela.

Autor: