Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Za synovu smrt 24 let vězení

Česko

Brutální vraždu pětiletého Jana Rokose potrestal soud výjimečnými tresty

PRAHA Loni v prosinci chtěli nejprve zabít pětiletého Jana Rokose vpíchnutím vzduchu do žil, poté chlapce dvakrát bodli nožem do hrudi a nakonec ho udusili polštářem. Včera si vrazi, Honzíkova matka Antonie Stašková a její přítel Pavel Grepl, vyslechli u ústeckého krajského soudu rozsudek. Za zvláště brutální vraždu jim soud udělil výjimečné tresty. Stašková dostala 24 let vězení, Grepl by měl strávit za mřížemi o čtyři roky méně.

Dvojice zabila chlapce loni 9. prosince mezi obcemi Žďárek a Strážky na Ústecku. Matka se svého syna nejdříve pokusila zabít vpíchnutím vzduchu injekční stříkačkou do žil. Grepl ho zatím držel, aby se nebránil. Když se ukázalo, že injekce syna nezabila, matka ho odvedla stranou a dvakrát bodla nožem do hrudi. Chlapec prý ještě několik desítek minut žil, údajně sténal a naříkal. Grepl ho pak zadusil polštářem. Mrtvého chlapce vrazi vložili do předem připraveného hrobu, odkud ho několikrát vyhrabali a vozili v kufru svého auta po severních Čechách. Při jedné takové morbidní projížďce je 28. prosince zastavila policejní hlídka, která mrtvolu v kufru auta objevila. Staškovou a Grepla policisté ihned zatkli.

Motivem hrůzné vraždy byla podle státní zástupkyně ústeckého soudu Lenky Bradáčové pomsta chlapcově otci Romanu Rokosovi. Tomu loni na jaře svěřil soud Honzíka do péče. Stašková s Greplem mu však chlapce nepředali a radši ho ve vzteku zabili. Soud tak oba potrestal i za trestný čin maření výkonu úředního rozhodnutí.

Rozsudek není pravomocný, protože Pavel Grepl se na místě odvolal. Stašková a státní zástupkyně si zatím ponechaly lhůtu na odvolání.

Chlapcův otec Roman Rokos vysoké tresty uvítal. „Ačkoli syna mi už nic nevrátí, jsem s rozsudkem spokojen,“ řekl Rokos.

Autor: