Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Za ves dvojčat prý Mengele nemůže

Česko

Genetici vylučují, že by byl nacistický lékař odpovědný za porodnost dvojčat v jihobrazilském městečku. LONDÝN/PRAHA Zpráva o tom, že by pozoruhodný léčitel těhotných žen, jenž se v šedesátých letech minulého století vtiskl do paměti obyvatel městečka Candido Godoi, tajně využíval své pacientky k naplnění zvráceného plánu, zjevně Brazilce nenadchla, píše britský New Scientist.

Pobytem osvětimského lékaře nazývaného Anděl smrti v Jižní Americe, se ve své nejnovější publikaci zabývá argentinský historik Jorge Camarasa. V knize nazvané „Mengele: Anděl smrti v Jižní Americe“ přináší zprávu o působení válečného zločince v městečku, kde se od roku 1963 záhadně znásobila pravidelná porodnost dvojčat. Dodnes se zde narodí dvojčata každé páté těhotné ženě, přičemž světový průměr udává jeden porod dvojčat na osmdesát těhotenství.

Brazilská genetička Ursula Matteová z nemocnice v Porto Alegre, jejíž tým se v roce 1994 věnoval právě zkoumání zvýšené porodnosti dvojčat v oblasti, pravděpodobnost Mengeleovy odpovědnosti za tento fenomén vylučuje. „Ačkoliv jsme nezjistili přímou příčinu zvýšené porodnosti dvojčat, podobných oblastí existuje na světě více. Genetické kuriozity jsou vlastní především izolovaným oblastem, kde se v rodinách scházejí neustále podobné typy genetických předpokladů. Není tedy třeba žádného vnějšího vlivu,“ vysvětlila Matteová.

Proti objevu argentinského historika, že mezi dvojčaty jasně převažují plavovlasé a modrooké děti, který předkládá jako důkaz Mengeleho snu o umělém posílení řad árijské nadrasy, genetička namítá, že městečko bylo původně založeno jako osada německých imigrantů, kteří sem tedy přirozeně zanesli svůj genetický potenciál. „Vůbec si nedovedu představit, že by měl Mengele takové znalosti – nemluvě o prostředcích – aby byl schopen uměle zvýšit porodnost dvojčat v oblasti,“ dodává Matteová skepticky na konto nacistického lékaře, nechvalně proslulého právě nelidskými pokusy s dvojčaty.

Autor:

Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?
Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?

Pokožka novorozenců a kojenců je tenká, zranitelná a má méně melaninu, což je pigment, který chrání pokožku před slunečním zářením. Kůže miminka je...