Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

Trenér znásilňoval své svěřence. Není deviant, proto si odsedí víc

Česko

  16:54
PRAHA - Pražský městský soud vyměřil bývalému trenérovi a funkcionáři florbalistů Marku Jarochovi za znásilnění a pohlavní zneužití svěřenců devítiletý trest vězení s přihlédnutím k tomu, že netrpí žádnou sexuální poruchou. Na deset let mu také zakázal pracovat s dětmi a mladistvými.
Florbal - ilustrační foto

Florbal - ilustrační foto foto: Shutterstock

Soud, který se případem zabýval již potřetí, v minulosti Jarochovi uložil dvakrát sedmiletý trest. Odvolací soud však pokaždé jeho rozhodnutí zrušil. Pondělní verdikt opět není pravomocný, Jaroch se proti němu na místě odvolal.

PSALI JSME:

Obžaloba sedmatřicetiletého muže viní ze sedmi pokusů o znásilnění nezletilých či mladistvých chlapců, jednoho znásilnění a pohlavního zneužití. Pohlavního zneužití se podle spisu Jaroch dopustil v roce 2001, zbylých skutků pak v letech 2008 až 2010. Většina z nich měla mít podobný scénář.

Jaroch prý své svěřence nejdříve opil tvrdým alkoholem a ve chvíli, kdy nebyli schopni vlastního úsudku, se je pokusil znásilnit. Muž vinu popírá, kauza je podle něho vykonstruovaná.

Není deviant, tak bude sedět déle, rozhodl soud

Při jednání se soud snažil především zodpovědět otázku, zda je někdejší funkcionář pražského klubu SSK Future heterosexuál nebo zda trpí náklonností k dospívajícím chlapců, takzvanou efebofilií.

Znalci přibraní soudem ho v minulosti za devianta označili, naopak posudky obhajoby hovořily o opaku. Soud proto nechal začátkem srpna vypracovat revizní posudek ústavem v pražských Bohnicích. Z něho vyplynulo, že Jaroch je heterosexuál a jeho pobyt na svobodě není nebezpečný.

A právě tím, že byl Jaroch při činech příčetný a netrpěl žádnou chorobou, předseda senátu Kamil Kydalka zdůvodnil o dva roky přísnější trest.

"Vrchní soud to opět zruší," myslí si advokát

"Vrchní soud to opět zruší. Podle mého názoru se přikloní k návrhu, aby byli znovu znalecky zkoumáni poškození. To je logický důsledek tohoto znaleckého posudku," uvedl po vyhlášení rozsudku advokát Jarocha Michal Paule.

Podle něho totiž vyvrácením závěrů znalců Antonína Brzka a Slavomila Hubálka, kteří Jarocha za efebofilika označili, jsou zpochybněny i jejich závěry o psychických následcích, které diagnostikovali u poškozených, a proto by chlapci měli být ústavem také přezkoumáni. Trestní senát však tento advokátův návrh zamítl. "Minimálně na právní kvalifikaci činu a tedy i výměru trestu to může mít vliv," podotkl Paule.

Heterosexuál by se takových činů spíše nedopustil, soudí lékař

"Tím, že jsou zamítány všechny mé návrhy, je mi upíráno právo na spravedlivý proces," prohlásil u soudu Jaroch. Podle něho za 17 měsíců, které strávil ve vazbě, se jeho zdravotní stav výrazně zhoršil, podstoupil několik operací a zhubl 40 kilogramů. "Působí to na mne, že nejsem souzen, ale odsuzován," řekl na závěr své řeči.

Lékař Brzek, který Jarocha za devianta označil, již dříve uvedl, že sexuální deviaci nezjistil, nicméně pokud by se prý alespoň část skutků prokázala, pak by podle něho nepochybně o deviaci šlo. "Prostě když se nic nezjistí, není možné spekulovat. Jsou to alibistické závěry, které nechávají rozhodnutí na soudu," uvedl na Brzkovu adresu psychiatr Jiří Schwarz z bohnického ústavu. Dodal, že je nepravděpodobné, ne však vyloučené, že by se heterosexuální člověk činů uvedených v obžalobě dopustil.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!