Čtvrtek 13. června 2024, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zábavný večer se ZZ Top

Česko

Vousatí hardrockoví dinosauři Praze ukázali, že na důchod je ještě čas

Už při rozhlédnutí se po davech fanoušků spěchajících do Tesla arény bylo patrné, že pro mnohé je tenhle večer svátek a že doba, kdy na koncerty chodili pravidelně, už je dávno pryč. Generační směs „patnáct až šedesát“, velké množství partnerských párů, motorkářská loga na kožených bundách a na parkovišti před halou řada nablýskaných Harley-Davidsonů: ZZ Top se potřetí vrátili do Česka.

Chvíli před devátou hodinou se z reproduktorů ozvalo opakované zavytí vlků, spustil rychlý, technometalový rytmus a na mnohých tvářích v publiku se objevil lehký údiv. Po pár desítkách vteřin ale playbackové intro zmlklo, vousáči se objevili na pódiu a spustili klasický otevírák „Got Me Under Pressure“.

Celá první třetina patřila syrovějším, rytmickým vypalovačkám – jednoduchým, úderným a stále fungujícím. Nejen matka s dcerou po mé levici se začaly zvolna pohupovat a většina davu se pak už nepřestala vlnit po zbytek večera.

Pro mlsné ucho i oko Asi u třetí skladby vystřídal kytaristu Billyho u mikrofonu basista Dusty a sólově si pak zazpíval v průběhu koncertu ještě několikrát. Jestliže sami členové kapely byli víceméně statičtí a maximálně se přesouvali z jednoho místa na pódiu na jiné, celková image byla dokonale propracovaná.

Po většinu doby hráli kytarista i basista na designově stejné nástroje, vpředu opatřené zlatou metalízou, zezadu jedovatě fialové. Oba měli speciální svítící mikrofonové stojany ve tvaru výfuků amerických trucků a oba stáli před hradbou osmi aparátů s potahem v červené kůži.

Scénu doplňovala obří LED obrazovka, na které se zpočátku objevovaly projekce spíše technického rázu – rotující montérské klíče či disky kol, záběry z jedoucího metra či vlaku. Později při písni o Mexiku projekční plocha nabídla přehlídku stylových jídel typu tacos a burritos. V závěru pak došlo na ukázky klipů a se skupinou dávno nerozlučně spjatý červený automobil.

Po několika skladbách došlo na vtipnou vložku. Na pódiu se objevila jakási slečna a česky Billymu kladla otázky typu „jak se máš?“ – a Gibbons jí stručně česky odpovídal. Bylo jasné, že scénka byla předem připravená, nicméně i tak vyzněla mile.

Závěrečné kytaristovo tvrzení, že na koncert přijel autem značky „Skouda“, vyvolalo v zaplněné hale bouři veselí. I v dalších momentech se pak jasně ukázalo, že ZZ Top ani po čtyřiceti letech nesklouzli k chladné profesionalitě. Hraní si zjevně užívali a na vtipy či ironické poznámky došlo později ještě několikrát.

Řemeslo i talent shůry I přes hutnou a přesnou rytmiku bylo jasné, že centrem všeho je fenomenální kytarová hra Billyho Gibbonse. Krom excelentní techniky měla všechna sóla hlavu a patu, ani na moment nedošlo na pouhé projíždění stupnic.

Uprostřed setu si Billy dopřál parádní kousek – zahrál sólo pouze levačkou, zatímco pravou si s nevinně ironickým výrazem hladil své půlmetrové vousy. Krom vlastních skladeb ZZ Top vytáhli i předělávky: došlo i na slavnou Foxy Lady Jimiho Hendrixe. Závěr bloku obstaraly melodičtější stadionové hymny z pozdějších let.

Úvod večera obstarala česká parta s americkým zpěvákem The Cell. V sestavě se třemi kytarami, hammondkami a duem vokalistek zahráli sice trochu tuctový, nicméně s radostí a bezchybně provedený jižanský rock. Zvukaři, jak se to předkapelám dělá, pustili hlasitost jen „na půl plynu“, ale i tak byla volba předskokanů podařená.

I když ZZ Top pražským koncertem své letošní turné teprve zahajovali, představili se ve skvělé formě. Zábavná show i bezchybný zážitek dokázaly, že ani rockeři v letech nemusejí být out. Mnozí mladší se od nich stále mají co učit.

***

HODNOCENÍ LN ****

ZZ Top, The Cell

Tesla aréna Praha, 26. 5.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!