Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Zabiják azbest dál ohrožuje Česko. Podařilo se zlikvidovat jen čtvrtinu zamoření

Česko

  6:00
PRAHA - „Máme malé děti a dobře víme, jaké zdravotní riziko azbest představuje,“ řekl LN jeden z obyvatel panelového domu v Přerově Ondřej Fišer. Tamní rodiny se po rekonstrukci stoupaček od vodoinstalatérské firmy dověděly až s­ dvouměsíčním zpožděním, že mají nadále v ­bytech nadlimitní výskyt vláken karcinogenní látky. Obrací se proto na soud.
panelák - ilustrační foto.

panelák - ilustrační foto. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Miliony tun materiálu, obsahujícího azbest, jsou prakticky všude – v opláštění budov, stoupačkách či na eternitových střechách. Ve školách, továrnách, skladech, ale i nemocnicích. Přitom již uplynulo 13 let od striktního zákazu používání azbestu v Česku a­ 23 ­let od mezinárodního zákazu. „Situace je alarmující, ale přesto je u nás legislativa v­ této věci nedostatečná a předpisy se ve velkém obcházejí,“ konstatuje soudní znalkyně z­ oboru chemie a čistoty ovzduší Zoja Guschlová, která se azbestem zabývá jako vedoucí akreditované laboratoře.

Podle expertů oslovených LN se u nás dosud podařilo zlikvidovat sotva čtvrtinu z původních šesti až sedmi milionů tun azbestového materiálu, využívaného pro své izolační a protipožární vlastnosti zejména v 60. až 90. letech. Přesný objem nikdo nezná, neboť na rozdíl třeba od Polska evidence chybí.

Vlákna azbestu mohou mimo jiné způsobit rakovinu plic a jsou jednoznačnou příčinou nevyléčitelného nádorového postižení pohrudnice, vzácného mezoteliomu pleury, který se často projeví až desítky let po vdechnutí mikroskopických vláken.

Od roku 1991 bylo v českém registru nemocí z povolání hlášeno 133 mezoteliomů.

Autor:
Témata: azbest, Česko, Přerov, Polsko

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...