Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Začalo to předáváním Sofie a Lucase

Česko

PRAHA Ty záběry si pamatuje asi skoro každý. Šestiletá Sofie pláče a křečovitě se drží své matky. Soudní vykonavatel nedbá jejího prošení a křiku a od matky ji odtrhává a dává ji do náruče otci. Tak probíhala v roce 2006 exekuce dětí Lucase a Sofie Krajníkových. Český soud tehdy rozhodl, že Marcela Krajníková své děti unesla z Argentiny od otce a že se děti do této jihoamerické země mají vrátit. A to se také stalo. „Od té doby nás soud v Argentině rozvedl a svěřil děti do péče otce. Já je mohu vídat, jen když to jejich otec dovolí. Letos jsem je viděla jen jednou,“ popisuje matka dětí.

Právě její případ odstartoval v Česku diskuse na téma mezinárodní únosy potomků a rozhodování soudů v takovýchto případech.

Jen půl roku po exekuci Lucase a Sofie potkal podobný osud tehdy šestiletou Sáru Barao. Tu sice její matka v roce 2007 předala portugalskému manželovi Jorgemu dobrovolně, ani tak se „předání“ neobešlo bez křiku, slz a přetahování. A opět to byl český soud, který řekl, že má české dítě odjet tentokrát do Portugalska. A to i přes to, že od chvíle, kdy dívku matka z Portugalska přivezla, uběhlo již několik let a dívka neuměla ani slovo portugalsky. Až když otec s dcerou do své země odletěl, se ukázalo, že se nemá jak o Sáru postarat. Soudu lhal, když tvrdil, že mu bude s výchovou pomáhat jeho matka, navíc s ní bydlel jinde, než soudu řekl. Nakonec portugalská justice rozhodla, že má Sára žít s matkou v Česku.

Ve stejném roce se rozhodovalo také o osudu tehdy tříletého Pabla Adriana Santany. Toho jeho matka Veronika odvezla kvůli domácímu násilí z amerického San Franciska zpět do Česka dokonce s požehnáním a na doporučení generálního konzulátu České republiky. Rok po návratu do vlasti byla ale obviněna z únosu a okresní soud v Náchodě jí nařídil, aby vrátila dítě do USA. Matce na to, aby syna přestala kojit, dala soudkyně třicet dní. Až Nejvyšší soud nakonec v roce 2007 rozhodl, že se chlapec do Ameriky stěhovat nemusí a naopak má žít se svou matkou v Česku.

Autor: