Pátek 1. března 2024, svátek má Bedřich
130 let

Lidovky.cz

Česko

Obviněného Záchu nahradí v krajském zastupitelstvu šumperský radní Macek

Obviněný Zácha rezignoval na všechny své politické funkce. foto: Tomáš Frait, MF DNES

Bývalého krajského šéfa ODS a hejtmanova náměstka Michala Záchu, který čelí trestnímu stíhání kvůli dopravním zakázkám, v zastupitelstvu kraje nahradí šumperský radní a předseda místního sdružení ODS v Šumperku Roman Macek.
  14:45

Zácha je spolu s dalšími lidmi obviněný v případu ovlivňování dopravních zakázek v Olomouckém kraji. Po spuštění této kauzy k 30. listopadu rezignoval na všechny veřejné funkce.

Macek už je místo Záchy zapsaný na oficiálním seznamu krajských zastupitelů, svůj slib by měl složit na zasedání zastupitelstva 11. prosince.

O tom, kdo za ODS obsadí po Záchovi místo hejtmanova náměstka, bude jednat krajská koaliční rada složená ze zástupců Pirátů, STAN, Spojenců-Koalice pro Olomoucký kraj a ODS.

Koalice se nedávno usnesla na tom, že dopravu v kraji bude mít na starost místo náměstka za ODS hejtman Josef Suchánek (STAN).

Zácha v polovině listopadu v souvislosti s kauzou oznámil rezignaci na náměstka hejtmana pro dopravu a krajského zastupitele s platností ke 30. listopadu, rezignoval i na funkci radního a zastupitele v Přerově.

Jeho nástupce v městské radě zatím nebyl vybrán, v přerovském zastupitelstvu ho má podle nahradit Petr Caletka z ODS.

Koaliční rada v Přerově se již dříve shodla na tom, že bude pokračovat ve stejné sestavě - ANO s ODS, KDU-ČSL a TOP 09.

V případu nezákonného ovlivňování veřejných zakázek pro dopravní stavby v Olomouckém kraji policie obvinila 13 lidí. Většina z nich se k trestné činnosti doznala, stíháni jsou na svobodě.

Kromě Záchy je na seznamu obviněných také bývalý člen regionální rady ODS Robert Knobloch. Oba se již vzdali členství ve straně. Regionální rada ODS poté navrhla zrušit celé přerovské sdružení.

Regionální sněm minulý týden celorepublikovému sněmu doporučil, aby přerovské oblasti odňal licenci. Na seznamu obviněných jsou také zástupci Správy silnic Olomouckého kraje i zástupci stavebních firem.

Koalice se rozrostla

Přerovským uvolněným radním za Michala Záchu se stal Jakub Navařík (ODS). Přerovská koalice složená z ANO, ODS, KDU-ČSL a TOP 09 se rozrostla o sdružení Za prosperitu města Přerova, které má dva mandáty.

Jejich lídr František Jan Hrabina získal nově vytvořené místo neuvolněného radního, podle primátora Petra Vrány (ANO) tak může koalice pokračovat se silnějším mandátem.

Vedení města podle Vrány v souvislosti s kauzou nařídilo interní audit. S odvoláním zastupitelů za ODS opozice neuspěla. „Po vypuknutí kauzy koalice řešila všechny možnosti, hlavním argumentem byla kontinuita rozdělené práce, nakonec se proto rozhodli oslovit jednu z opozičních stran,“ vysvětlil primátor Vrána. „Rozšířili jsme koalici, máme ji silnější a stabilnější.“

V koalici bude Prosperita zastoupena nově vytvořenou funkcí neuvolněného radního pro jejich lídra Hrabinu.

Zácha měl na přerovské radnici v pozici uvolněného, tedy plně placeného radního na starosti školství, sport a grantovou politiku, tuto oblast bude mít nyní na starost nově zvolený uvolněný radní Jakub Navařík.

Zácha odstoupil také z pozice předsedy představenstva společnosti Vodovody a kanalizace, ve které je třetinovým vlastníkem město Přerov. Zastupitelé ho dnes odvolali i jako člena představenstva.

„Přestože město nemá indicie o tom, že by na magistrátě bylo něco v nepořádku, všechny osoby v kauze ovlivňování silničních zakázek obviněné nebo na ně napojené ekonomickou vazbou rezignovaly na svá místa i v komisích a výborech, což platí i pro společnosti s majetkovou účastí města,“ uvedl primátor.

Zadán byl podle něho také mimořádný interní audit zaměřený na zakázky malého rozsahu.

Koalici domluvil právě Zácha

Opozice žádala rekonstrukci koalice, její zástupci poukazovali na to, že koalici po volbách v Přerově domlouval za ODS s obviněným Záchou i další obviněný v kauze silničních zakázek Robert Knobloch.

Zástupci ze Společně pro Přerov navrhli odvolat všechny tři zastupitele za ODS, kromě interního navrhli i externí audit.

„Byznys jede dál v režii ODS, ta se vůbec nezměnila, je opět stranou tady v Přerově propojenou s podsvětím, s různými kmotry a podobně. Důvěra ve férovou, poctivou politiku, padá,“ uvedla Helena Netopilová ze Společně pro Přerov.

Další setrvávání ODS v koalici považují za nevhodné i Piráti. „Samotná ODS chce zrušit celou přerovskou ODS jako celek, sama strana má pochybnosti. Vyšetřování detektivů NCOZ stále trvá a my nevíme, na koho se ještě bude vztahovat,“ uvedl Petr Dostalík (Piráti).

„Pokud bude ODS dál v koalici, považujeme ji za nedůvěryhodnou,“ řekl Dan Chromec z SPD.

Zástupci ODS uvedli, že jde o vážnou kauzu, bránili se však kolektivní vině. „Je to politováníhodný skutek, který se pravděpodobně stal. Trváme však na tom, že je to chyba jedinců, ne chyba systému,“ řekl radní Petr Kouba (ODS).

Petr Caletka, který se po Záchovi stal za ODS zastupitelem, uvedl, že do ODS vstoupil v roce 2018. „Je to zrada i vůči nám, ale neutíkáme od toho,“ uvedl Caletka.

Autoři: ,